fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Ile zarobisz na condo

Fotorzepa/
Nawet 8 proc. zysku netto rocznie może dać inwestycja w condohotel. Ale trzeba być bardzo czujnym.

- Stopa zwrotu z inwestycji zależy od wielu czynników. To lokalizacja, standard nieruchomości, umiejętności marketingowe operatora - wylicza Bartłomiej Baranowski, analityk portalu Domiporta.pl. - Mechanizm zarabiania na inwestycjach typu condohotel jest prosta. Deweloper buduje obiekt hotelowy w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji i zostaje jego operatorem albo angażuje do tego zadania oddzielną firmę. Inwestor prywatny wykupuje w hotelu apartament na własność, a operator zajmuje się serwisem oraz obsługą gości. W gestii operatora jest również pozyskiwanie najemców. Zysk z najmu jest dzielony między operatora i właściciela apartamentu. Lokal jest własnością inwestora, więc ma on również prawo do zajmowania apartamentu na własne potrzeby np. w czasie wakacyjnego urlopu - przypomina.

Dodaje, że ze względu na wysoki standard wykończenia, atrakcyjną lokalizację i bogate wyposażenie budynku ceny apartamentów typu condo mogą przekraczać 2 mln zł. Tyle kosztują nieruchomości w Kołobrzegu. Najtańsze lokale condo to wydatek ponad 350 tys. zł brutto. - Takie oferty można znaleźć we wrocławskim Condo Hotelu lub w inwestycji Forest Ski Hotel w Szklarskiej Porębie - podaje Bartłomiej Baranowski.

Przypomina, że są dwa sposoby rozliczeń między operatorem a właścicielem lokalu. - W przypadku opcji z gwarancją właściciel apartamentu uzyskuje stałą stopę zwrotu. Na wysokość zysku nie ma wpływu obłożenie hotelu. Pieniądze są wypłacane w cyklach miesięcznych, kwartalnych bądź rocznych - wyjaśnia ekspert Domiporty.pl. - Gwarantowana stopa zwrotu wyraźnie przewyższa dzisiejsze oprocentowanie lokat bankowych, które we wrześniu wyniosło 1,7 proc.

W analizowanych przez serwis Domiporta.pl inwestycjach umowa między właścicielem apartamentu a operatorem jest podpisywana na czas określony - najczęściej proponowane są okresy 10, 15 i 30-letnie. - Umowę z operatorem po wyznaczonej dacie można przedłużyć. Bywa, że operator uzależnia stopę zwrotu od długości trwania umowy, tak jest w przypadku inwestycji Gwiazda Morza - mówi Baranowski. - W pierwszym roku wartość zwrotu osiąga 5,5 proc. i zwiększa się z każdym rokiem o pół procent aż osiągnie maksymalny poziom 7 proc. po czwartym roku.

Drugi sposób rozliczeń między stronami działa na zasadzie 50/50 i jest uzależniony od obłożenia condohotelu. - Właściciel apartamentu otrzymuje 50 proc. utargu z wynajęcia lokalu. Gdy pokój nie jest wynajmowany - nie zarabia. Dlatego im atrakcyjnej zlokalizowana inwestycja, tym lepiej dla inwestora - wyjaśnia ekspert Domiporty.pl.

Przykładowo, jeżeli apartament jest wynajmowany przez operatora za 300 zł netto za dobę przez 14 dni w miesiącu, do kieszeni właściciela lokalu trafia 2,1 tys. zł. - Liczba sprzedanych noclegów zależy od atrakcyjności turystycznej miejsca oraz umiejętności marketingowych operatora - mówi Baranowski. - Mechanizm 50/50 działa między innymi w inwestycji Boulevard Residence w Ustroniu Morskim lub Baltic Park Fort w Świnoujściu. Łatwo sobie wyobrazić, że w letnich miesiącach gdy turyści przyjeżdżają odpocząć nad Bałtyk o poziom obłożenia apartamentów operator nie musi się martwić. Poza sezonem przychody z pewnością spadną - przestrzega.

Podkreśla, że dobrą inwestycją są condohotele nad Bałtykiem i te położone blisko popularnych szlaków górskich. - Duże zyski mogą przynieść również condohotele znajdujące się w atrakcyjnych turystycznie miastach takich jak Wrocław - ocenia Baranowski. - Inwestor musi zwrócić uwagę również na wyposażenie. Condohotele zazwyczaj mają wyposażenie porównywane z cztero- i pięciogwiazdkowymi hotelami oraz bogatą ofertę dla gości. To baseny, spa, sauny, centra konferencyjne, restauracje i bary.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA