fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Miliony metrów kwadratowych dla najemców biur

Biurowiec Chmielna 89 w Warszawie
materiały prasowe
Umowy na 1,2 mln mkw. powierzchni najemcy biur podpisali w Polsce do końca września. To o 15 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Świetne wyniki odnotowały główne rynki poza Warszawą, gdzie od stycznia do września firmy wynajęły prawie 515 tys. mkw. biur, o 23 proc. więcej niż w trzech kw. 2018 r. – podaje firma doradcza JLL. Bardzo duży popyt na biura napędza kolejne inwestycje.
Od I do III kw. tego roku oddano niemal 460 tys. mkw. biur, z czego aż 315 tys. mkw. poza Warszawą. Największy ukończony obiekt to kompleks biurowy Business Garden w Poznaniu (II faza, 46 tys. mkw.)
– Pod względem zasobów powierzchni biurowej Polska goni Europę – komentuje Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w JLL. W całym kraju mamy już prawie 11 mln mkw. biur. W stolicy jest niemal 5,6 mln mkw. Główne rynki regionalne oferują 5,3 mln mkw.
– Deweloperzy są najbardziej aktywni w Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu – mówi Polkowski. Gorąco jest też w Katowicach. Przy legendarnym Spodku firma TDJ Real Estate planuje budowę 133-metrowej wieży.
Największym powstającym biurowcem jest warszawski obiekt Varso (110 tys. mkw. powierzchni biurowej), a poza stolicą – Business Garden we Wrocławiu (II faza) o całkowitej powierzchni najmu 70 tys. mkw. – podaje JLL.
Także Wioleta Wojtczak, dyrektor działu badań i analiz w firmie doradczej Savills, mówi o dużej aktywności deweloperów. – W stolicy powstaje ok. 757 tys. mkw. biur. Łącznie – w Warszawie i na ośmiu rynkach regionalnych – w budowie jest ponad 1,5 mln mkw. – podaje. – Poza stolicą najwięcej biur powstaje w Krakowie (ponad 194 tys. mkw.), Wrocławiu (167 tys. mkw.) i w Trójmieście (146 tys. mkw.).
Z analiz Savillsa wynika, że część tej powierzchni – ok. 385 tys. mkw. – deweloperzy planują oddać jeszcze w tym roku: 118 tys. mkw. w stolicy, ponad 100 tys. we Wrocławiu i 50 tys. w Krakowie.
Spada średni poziom pustostanów w Polsce. JLL podaje, że dziś jest to 8,7 proc. W Warszawie – 8,2 proc., w Łodzi – 12,1 proc. Najmniej pustych biur (4,8 proc.) jest w Trójmieście. – Rozwój polskiego rynku biurowego powinniśmy analizować w odniesieniu nie tylko do jego rosnącej skali, ale też do jakości dostarczanej powierzchni – komentuje Karol Patynowski, dyrektor ds. rynków regionalnych w JLL. – Coraz więcej najemców interesuje się wynajmem biura w projektach typu mixed-use, które niejednokrotnie powstają w wyniku rewitalizacji dużych postindustrialnych kompleksów. Przykładem jest UBS w Krakowie, który postanowił przenieść się do wielofunkcyjnego projektu Fabryczna City.
Biurowce zmieniają właścicieli. Np. stołeczny budynek Chmielna 89 i krakowski Tischnera Office dołączą do portfolio Globalworth Poland. Obiekty budowane przez Cavatinę Holding zaoferują ok. 60 tys. mkw. powierzchni najmu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA