fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Akademiki z polskich modułów pojadą do Wielkiej Brytanii

materiały
Modułowe domy studenckie wprowadza do oferty firma DMDmodular. Pokazowy pokój ma 26,4 mkw. Jest w pełni urządzony.

DMDmodular, firma ze Skawiny pod Krakowem, swoje rozwiązania oferuje m.in. w Wielkiej Brytanii. W technologii modułowej mogą powstać zarówno pokoje studenckie, jak i cała dodatkowa infrastruktura: siłownie, restauracje, przestrzenie coworkingowe, które coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych akademikach.

Pokazowy pokój studencki o powierzchni całkowitej 26,4 mkw., zaprojektowany i wyprodukowany dla partnera z rynku brytyjskiego, jest oparty na konstrukcji stalowej. Moduł jest w pełni urządzony. - Rynek domów studenckich na Wyspach jest wymagający i dojrzały, ale możemy na nim liczyć na dość przewidywalny wzrost. Jestem przekonana, że dzięki naszym rozwiązaniom zyskamy tam wielu odbiorców - mówi Ewelina Woźniak - Szpakiewicz, prezes DMDmodular.

Powołuje się na dane firmy doradczej Cushman&Wakefield, według których brytyjski rynek prywatnych domów studenckich jest uznawany za jeden z najbardziej dojrzałych w Europie. - Liczba studentów spoza Unii Europejskiej wzrosła tam o 73 proc. w latach 2004-2014, a liczba miejsc w akademikach w stosunku do liczby osób studiujących w trybie stacjonarnym wynosi aż 33,4 proc. Dla porównania w Polsce jest to ok. 14 proc. - podaje prezes DMDmodular .

Podkreśla, że rynek brytyjskich akademików nadal dynamicznie się rozwija. - Od 2013 do 2016 r. przybyło tam 43 proc. miejsc w domach studenckich. W ubiegłym roku akademickim na Wyspach było dostępnych ponad 560 tys. miejsc w domach studenckich, z czego niemal 30 tys. stanowiły nowo wybudowane obiekty - mówi Ewelina Woźniak - Szpakiewicz. - Jeśli spojrzymy na rozwój tego rynku w ostatnim czasie, to jego średni wzrost wyniósł ok. 14 proc. Te liczby zdecydowały, że razem z brytyjskimi partnerami, chcemy wejść na ten rynek i wykorzystać atuty technologii modułowej - podkreśla.

Polskiej firmie i rozwiązaniom modułowym może również sprzyjać finansowe ożywienie w sektorze akademików w Wielkiej Brytanii. - Rynek mieszkań studenckich jest zdominowany przez wyspecjalizowane firmy inwestycyjne – fundusze inwestycyjne, private equity oraz REIT-y, które przeprowadzają tam najwięcej transakcji - podkreśla Ewelina Woźniak – Szpakiewicz. - Technologia modułowa pozwala znacząco zmniejszyć koszty związane z czasem budowy i zwiększyć wskaźnik zwrotu z inwestycji, co będzie mocnym argumentem przemawiającym za wyborem technologii modułowej - dodaje.

DMDmodular swoją ofertą chce też zainteresować inwestorów działających w Polsce. - W naszym kraju tylko 14 proc. studentów studiów dziennych ma zapewnione miejsce w akademiku. Prognozy mówią że deficyt miejsc w akademikach może wzrosnąć w Polsce nawet 50 proc. - mówi Ewelina Woźniak – Szpakiewicz. - Czas produkcji, elastyczność i zweryfikowana na każdym etapie jakość, jaką zapewnia technologia modułowa, mogą się okazać idealnym sposobem na szybką likwidację deficytu, który z całą pewnością przy tych prognozach musi nastąpić.

W tym roku w fabryce DMDmodular rozpoczęto produkcję 168 pokojów najwyższego, modułowego hotelu na świecie. Stanie on przy 6 Alei w Nowym Jorku w sieci AC Hotel by Marriott. 25-piętrowy hotel będzie liczył 7,23 tys. mkw.

Firma DMDmodular swoje produkty eksportuje do krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Znaczącym udziałowcem firmy jest Forum IV Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. Fabryka może dostarczyć nawet 100 modułów miesięcznie, co przekłada się na około 1 tys. mkw. powierzchni użytkowej hoteli, obiektów mieszkaniowych i medycznych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA