fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Zielona Olivia Six z certyfikatem

materiały
Budynek w gdańskim centrum biznesowym Olivia Business dostał BREEAM Excellent, najwyższą notę w regionie.

- To kolejny biurowiec kompleksu Olivia sklasyfikowany jako odpowiadający najwyższym standardom i praktykom w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania oraz użytkowania budynków - mówią przedstawiciele Olivii. - Obiekt uzyskał niemal 80 proc., poprawiając aż o 3,5 pkt notę precertyfikacyjną z 2015 roku. Tym samym Olivia Six jest najlepiej ocenionym budynkiem na Pomorzu - podkreślają. - Certyfikat BREEAM Excellent potwierdza, że Olivia Six to jeden z najbardziej przyjaznych środowisku budynków w Polsce. Umożliwiły to rozwiązania technologiczne, w tym dotyczące akustyki, wentylacji czy oświetlenia oraz najwyższej jakości materiały - mówi Maciej Kotarski, dyrektor wynajmu w Olivia Business Centre.

- W budynku Six zastosowaliśmy trójszybową fasadę, spełniającą wymagania UE na 2021 r., co znacząco zmniejsza wpływ warunków zewnętrznych na temperaturę w biurach, minimalizując konieczność chłodzenia pomieszczeń w lecie i ogrzewania ich zimą. Przekłada się to większy komfort użytkowników, obniżenie zapotrzebowania na energię, a co za tym idzie, zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych - podkreśla.

BREEAM to system oceny jakości oraz wpływu budynków na środowisko. Przy ocenie jakości budynków bierze się pod uwagę m.in. efektywność energetyczną, jakość środowiska wewnętrznego, standardy procesu budowlanego, typy wykorzystanych materiałów czy dostępność komunikacyjną. Punkty przyznawane są w dziesięciu głównych kategoriach: energia, materiały, zdrowie i samopoczucie, odpady, zanieczyszczenia, woda, transport, zagospodarowanie terenu i ekologia, zarządzanie oraz innowacje.

Excellent to druga najwyższa ocena w systemie BREEAM, w którym certyfikowanych jest obecnie ponad 80 proc. wszystkich budynków w Polsce. - Olivia Six otrzymał ocenę BREEAM Excellent m.in. z uwagi na zaawansowane rozwiązania techniczne, w tym systemy pozwalające na pełną kontrolę nad budynkiem w trakcie jego bieżącej eksploatacji - mówią przedstawiciele firmy. - Six wyróżniają również elewacje, wyposażone w pompy ciepła centrale wentylacyjne oraz tzw. zielony dach umożliwiający retencję wód i zagospodarowanie wód deszczowych do podlewania zieleni.

W procesie certyfikacji doceniono też zarządzanie procesem budowy, uwzględniające restrykcyjne wymagania ekologiczne i recykling materiałów.

- BREEAM Excellent jest ukoronowaniem niezwykle wymagającego i czasochłonnego procesu certyfikacji - podkreśla Karolina Michalak z działu realizacji Olivia Business Centre.

Olivia Six

Budynek ma 18 kondygnacji (w tym trzy podziemne). Biurowiec oferuje ponad 17 tys. mkw. powierzchni. Hol główny wykonano w formie wielkiej szachownicy z czarnego i mlecznego kamienia. Ogólnodostępne lobby ma charakter klubowej angielskiej biblioteki. Ze środkowych pięter biurowca rozpościera się widok na Zatokę Gdańską oraz jedną z najstarszych i najbardziej zielonych dzielnic Gdańska, Oliwę. Olivię Six zaprojektowała gdyńska pracownia BJK Architekci. Proces certyfikacji budynku był prowadzony przy wsparciu firmy Sweco Consulting. W precertyfikacji Olivia Six otrzymała (w 2015 roku) notę 75,10 proc. W ocenie finalnej Six otrzymał 78,6 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA