fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Polska znów regionalnym hegemonem

Kompleks Wars Sawa Junior zmienił właściciela kosztem nieco ponad 300 mln euro
materiały prasowe
Na nasz rynek nieruchomości przypadła ponad połowa pieniędzy ulokowanych w zeszłym roku w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jak oszacowali analitycy firmy JLL, wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w naszym regionie Europy wyniosła 13,2 mld euro, o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Był to również trzeci z rzędu rok wzrostu, a więc i nowy rekord.

Z tego w Polsce inwestorzy ulokowali 7,2 mld euro – ustanawiając nowy rekord. Za nami uplasowały się Czechy (2,5 mld euro), Węgry (1,85 mld euro), Rumunia (0,9 mld euro) i Słowacja (0,820 mld).

W Polsce tradycyjnie gros pieniędzy pochodziło od zagranicznych graczy, tymczasem w Czechach i na Węgrzech udział rodzimego kapitału to odpowiednio 50 i 60 proc.

Eksperci JLL oczekują, że w tym roku wartość inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej wyniesie 11 mld euro.

- Ubiegły rok był dla Polski wyjątkowy pod wieloma względami. W większości klas aktywów zaobserwowano wyraźną kompresję stóp kapitalizacji. W ciągu roku zawarto prawie 100 transakcji, w tym największą sprzedaż portfela nieruchomości handlowych w historii polskiego rynku za około miliard euro – mówi cytowany w komunikacie Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający JLL w Polsce. - Mieliśmy też do czynienia z największą liczbą - siedmiu - transakcji portfelowych zawartych w ciągu jednego roku w sektorze nieruchomości magazynowych. Transakcje o wartości aż 2,75 mld euro zawarto w sektorze biurowym, 2,47 mld euro – w handlowym, a 1,84 mld euro – na rynku magazynowym. W sektorze nieruchomości hotelowych właścicieli zmieniły aktywa o wartości 120 mln euro – wylicza.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA