fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Śląski deweloper szuka kapitału, stawia na crowdinvesting

Śląska spółka remontuje kamienice, sprzedaje i wynajmuje apartamenty. Teraz zbiera pieniądze na większą restaurację
materiały prasowe
Spółka zależna Śląskich Kamienic chce pozyskać na ekspansję ponad 4 mln zł ze sprzedaży akcji w formule inwestowania zbiorowego przez internet.
Inwestowanie grupowe przez internet jest coraz chętniej wykorzystywane przez spółki. Śląska Prohibicja, firma z grupy notowanego na NewConnect dewelopera Śląskie Kamienice, zbiera w ten sposób pieniądze na rozbudowę restauracji w Katowicach.
Prowadzona na platformie Beesfund oferta obejmuje do 350 tys. akcji imiennych, stanowiących prawie 26 proc. w podwyższonym kapitale. Cena emisyjna została ustalona na 12 zł, co oznacza, że Śląska Prohibicja liczy na pozyskanie nawet 4,19 mln zł. Wpływy z oferty mają umożliwić głównie zakup działki (0,85 mln zł) i modernizację istniejących na niej zabudowań: starej przepompowni i wieży ciśnień (2,35 mln zł).
Dodatkowo z zewnętrznych źródeł spółka planuje pozyskać 2,55 mln zł.
Próg emisji został jednak ustalony na 100 tys. zł.
Kampania jest połączeniem typowej oferty objęcia akcji w spółce – stąd dokument ofertowy informujący m.in. o czynnikach ryzyka – oraz znanego z crowdfundingu systemu bonusów powiązanych z wysokością wpłaconej kwoty – to m.in. rabaty na wizyty w restauracji, gadżety.
A jakie miałyby być korzyści z inwestorskiego punktu widzenia? Restauracyjna spółka ma rekomendować wypłacanie dywidend, począwszy od 10 proc. zysku netto w 2020 r., po co najmniej 50 proc. od 2024 r. (nie podano jednak prognoz zysków). Nie ma planów wprowadzenia Śląskiej Prohibicji na NewConnect czy GPW, co oznacza, że osoby zainteresowane wyjściem z inwestycji muszą same znaleźć kupca na akcje. Firma zastrzega, że jeśli w przyszłości znajdzie się inwestor strategiczny, zostanie on zobowiązany do zakupu akcji od udziałowców mniejszościowych.
Spółka działa od 2017 r., w 2018 r. miała 5,8 mln zł przychodów, a po trzech kwartałach ub.r. 4,44 mln zł.
Śląskie Kamienice zajmują się zakupem i modernizacją starych budynków na Śląsku oraz sprzedażą całych obiektów, paczek lub pojedynczych lokali. Część apartamentów trafia do zasobów spółki zależnej, notowanego na NewConnect Hornigold REIT. Same Śląskie Kamienice, tak jak Hornigold REIT, finansują się emisjami obligacji, jednak nie zawsze udaje się uplasować całe emisje.
Śląska Prohibicja to kolejny przykład korzystania z nowatorskiej formuły inwestowania. Niedawno ruszyła platforma Social.Estate firmowana przez Petram House, brokera lokali handlowych.
Celem jest otwarcie dla Kowalskich rynku nieruchomości komercyjnych, jednak inicjalnym projektem jest spółka inwestująca na rynku mieszkaniowym. To Mzuri CFI Stolica, której celem jest budowa, a po pięciu latach sprzedaż portfela lokali na wynajem w Warszawie i Krakowie.
Inną platformę inwestowania grupowego w nieruchomości – Crowd Real Estate – uruchomiła niedawno kancelaria Sadkowski i Wspólnicy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA