fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klęski żywiołowe

Sztorm Ciara szaleje nad Wielką Brytanią

AFP
Zalane drogi i torowiska, połamane drzewa i pozrywane dachy, odwołane loty i imprezy sportowe - to skutki sztormu Ciara przechodzącego nad Wielką Brytanią.

Na Wyspach w związku ze sztormem wydano ponad 350 ostrzeżeń powodziowych, w tym jedno - w hrabstwie Yorkshire w północnej Anglii - trzeciego, najwyższego stopnia, oznaczające zagrożenie dla życia. Według brytyjskich służb meteorologicznych, Ciara to najsilniejszy sztorm w regionie od 2013 r.

W miejscowości Aberdaron w Walii wiatr osiągnął prędkość prawie 150 km/godz., zaś na przylądku The Needles w zachodniej części wyspy Wight (południowa Anglia) - 156 km/godz. W hrabstwie Kumbria w północno-zachodniej Anglii w ciągu doby spadły prawie 152 mm deszczu.

Z uwagi na porywisty wiatr, osiągający prędkość ponad 100 km/godz., na terenie całej Walii i większości Anglii ogłoszono ostrzeżenia drugiego stopnia, w pozostałych rejonach Anglii i w Szkocji obowiązują alarmy pierwszego stopnia. W Lancashire w północno-zachodniej Anglii z powodu wywołanych wichurą awarii energii elektrycznej pozbawionych jest ponad 137 tys. odbiorców.

Z powodu intensywnych opadów i silnego wiatru władze zaapelowały do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach.

Ze wszystkich rejonów Wielkiej Brytanii napływają doniesienia o spowodowanych przez sztorm uszkodzeniach. W Flitwick w hrabstwie Bedfordshire we wschodniej Anglii powalone wiatrem drzewo spadło na samochód. Kierowca został wyciągnięty ze zmiażdżonego pojazdu przez służby ratunkowe, odniósł niewielkie obrażenia. W Blackpool (zachodnie wybrzeże Anglii) strażacy uratowali kierowcę z zalanego do połowy pojazdu.

W miejscowości Hawick w południowo-wschodniej Szkocji zawaliła się ściana położonej nad rzeką Teviot kawiarni. W Woking w hrabstwie Surrey (południowa Anglia) policja zamknęła część centrum po doniesieniach o spadających na ziemię fragmentach elewacji okolicznych budynków. W hrabstwie East Sussex (południowo-wschodnie wybrzeże Anglii) poważnie uszkodzony został budynek szkoły, poniedziałkowe zajęcia zostały odwołane.

Z powodu sztormu w Wielkiej Brytanii występują utrudnienia w ruchu lotniczym i kolejowym. Na części tras kolejowych z powodu zalań i powalonych drzew wstrzymano ruch, na innych wprowadzono ograniczenia prędkości. Przewoźnicy zaapelowali o odłożenie podróży. Na dworcu Euston w Londynie zgromadziły się tłumy podróżnych. Z powodu przepełnienia dworzec został tymczasowo i częściowo zamknięty, jest dostępny tylko dla wysiadających.

Na lotniskach Heathrow, Gatwick i London City odwołano kilkadziesiąt lotów.

Służby prasowe Pałacu Buckingham podały, że z powodu zagrożenia silnym wiatrem przebywająca w Sandringham w hrabstwie Norfolk królowa Elżbieta II nie wzięła udziału w mszy w miejscowym kościele.

W Londynie ze względów bezpieczeństwa do poniedziałku zamknięto osiem parków. W Szkocji spodziewane są zamiecie. Na wielu mostach wprowadzono ograniczenia prędkości.

Z powodu sztormu Ciara odwołano wiele wydarzeń sportowych, w tym mecz Premier League między Manchesterem City a West Ham oraz zimowy bieg uliczny w Londynie.

Źródło: Sky News, BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA