fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Silny wybuch w Bejrucie. Eksplodowała skonfiskowana saletra amonowa

AFP
Co najmniej 78 osób zginęło, a niemal 4000 zostało rannych w wyniku eksplozji, do której doszło w Bejrucie. Ze wstępnych informacji wynika, że w porcie w stolicy Libanu doszło do wybuchu kilku tysięcy ton saletry amonowej, skonfiskowanej przed rokiem.

Do eksplozji doszło w części portu, w której znajdowały się magazyny. Był to najpotężniejszy od lat wybuch w Bejrucie. Fala uderzeniowa strzaskała szyby w oknach budynków oddalonych o kilka kilometrów od miejsca eksplozji, a wybuch słyszano nawet na Cyprze.

Jak przekazał libański minister zdrowia Hassan Hamad, w wyniku eksplozji zginęły co najmniej 73 osoby, a 3,7 tys. zostało rannych. Prezydent Libanu Michel Aoun zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Obrony.

Szef libańskiego MSW przekazał, że w portowych magazynach składowana była saletra amonowa. Według lokalnych mediów, powołujących się na szefa służb celnych, doszło właśnie do wybuchu azotanu amonu.

Według źródeł LBCI, chodzi o saletrę amonową, skonfiskowaną przed ponad rokiem z jednego ze statków, przechowywaną w portowych magazynach. Według innych źródeł, skonfiskowany ładunek obejmował 2,75 tys. ton azotanu amonu.

Azotan amonu jest składnikiem wielu materiałów wybuchowych, używany jest także jako nawóz oraz jako składnik mieszanek nawozów mineralnych.

Źródło: rp.pl / Al-Dżazira, LBCI, Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA