fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofa smoleńska

Oświadczenie Ambasady Rosji: Spekulacje i kreowanie mitów

Ambasada Rosji w Warszawie
Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Ambasada Rosji wystosowała oświadczenie ws. badania przyczyn katastrofy smoleńskiej. "Dramat po prawie siedmiu ubiegłych latach dotychczas stanowi przedmiot niegodnych spekulacji politycznych i kreowania mitów" - pisze.

W przesłanym mediom komunikacie czytamy m.in., że w reakcji na wypowiedź prezydenta Władimira Putina z 23 grudnia, wysoko postawieni polscy politycy oficjalnie "pozwalają sobie na uzależnienie normalizacji stosunków z Rosją – zamrożonych, jak dobrze wiadomo, bynajmniej nie z inicjatywy Moskwy – od naszej 'współpracy' w danej sprawie, wysuwają różnego rodzaju ultymatywne żądania i dopuszczają się otwarcie obraźliwych ataków".

Ambasada zaznacza, że wszystkie przyczyny katastrofy smoleńskiej zostały opisane w raporcie Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MKL) i Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, w którym podkreślono, że "jednym z feralnych czynników była obecność w kokpicie osób postronnych".

Dalej Ambasada tłumaczy, że brakuje jakichkolwiek podstaw do stwierdzenia, że Rosja posiada jakieś nieznane nagrania rozmów w kokpicie, a rozszyfrowane nagrania były wielokrotnie rozpowszechniane przez stronę polską i są "łatwe do odnalezienia w Internecie".

Moskwa podtrzymuje swoje postanowienie, że dopóki w Rosji  trwa śledztwo, wrak prezydenckiego tupolewa potrzebny jest rosyjskim śledczym, ale podkreśla też, że "w żaden sposób nie ogranicza się i nigdy nie ograniczano dostępu do tego wraku (stronie polskiej - red.).  Mogą oni w każdej chwili przyjechać do Rosji i pracować z nim".

"Zasługuje na ubolewanie to, że dramat po prawie siedmiu ubiegłych latach, kiedy pod Smoleńskiem zginęli Głowa Państwa Polskiego z Małżonką i towarzyszące mu osoby, dotychczas stanowi przedmiot niegodnych spekulacji politycznych i kreowania mitów na niekorzyść osiągnięcia porozumienia między Polską a Rosją" - kończy swój komunikat Ambasada Rosji w Warszawie.

Oświadczenie Ambasady Federacji Rosyjskiej

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA