Kataryna: Logika konfliktu. Spalona tęcza i spalona ciężarówka

Krzysztof Bosak: „To stało się swego rodzaju konkursem, przypomnijmy choćby historie o odpalaniu papierosa od płonącej tęczy. Tak wygląda dynamika życia społecznego – jeżeli coś próbuje narzucić się na siłę, to rodzi się reakcja obronna".

Aktualizacja: 02.05.2021 22:28 Publikacja: 02.05.2021 00:01

Kataryna: Logika konfliktu. Spalona tęcza i spalona ciężarówka

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Tak Krzysztof Bosak tłumaczył siedem lat temu kolejne próby spalenia tęczy na placu Zbawiciela, usprawiedliwiając je wysoką temperaturą narzuconego społeczeństwu konfliktu ideowego między środowiskami lewicowymi a chrześcijańską większością. Dzisiaj, gdy w ramach kolejnej odsłony tego konfliktu płonie antyaborcyjna ciężarówka, oburzone głosy z prawej strony brzmią mało przekonująco dla tych, którzy pamiętają, że jeszcze niedawno sam minister sprawiedliwości nagrodził medalem „Zasłużonej dla wymiaru sprawiedliwości" antyaborcyjną działaczkę, która usprawiedliwiała wysadzanie w powietrze klinik aborcyjnych. Jeśli przyklasnęliśmy nagradzaniu aktywistki publicznie pochwalającej akty terrorystyczne, sami sobie odebraliśmy prawo głosu na temat stosowania terrorystycznych metod wobec tej strony ideologicznej świętej wojny, do której jest nam bliżej. Taka jest przecież dynamika życia społecznego, prawda, panie pośle?

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów