fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Starachowicka SSE ma powiększyć się o 52 ha

O 52 hektary ma powiększyć się Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice, na terenie woj. świętokrzyskiego i lubelskiego. Dziewięć firm chce tam zainwestować ponad 500 mln zł – poinformowano w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Kielcach.

Jak poinformował prezes świętokrzyskiego PiS poseł Krzysztof Lipiec, Komitet Stały Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował wniosek SSE „Starachowice” o włączenie do jej obszaru nowych terenów inwestycyjnych. Rozporządzenie w tej sprawie powinno wejść w życie 30 grudnia.

Prezes starachowickiej SSE Marcin Perz podkreślił, że poszerzenie strefy będzie możliwe dzięki procedowaniu tej sprawy w oparciu o tzw. szybką ścieżkę legislacyjną. „W ciągu niecałych sześciu miesięcy wszyscy przedsiębiorcy, którzy od 2,5 roku czekali na poszerzenie strefy z konkretnymi inwestycjami, przygotowali - wspierani przez pracowników strefy - nowe wnioski aplikacyjne” – dodał.

Strefa powiększy się o 52 hektary powierzchni, gdzie przedsiębiorcy zadeklarowali - na przestrzeni trzech lat - inwestycje za niemal 509 mln zł. Mają tu powstać 483 nowe miejsca pracy. Jak mówił Perz, dziewięć firm, które będą realizowały inwestycje, to przedsiębiorstwa już funkcjonujące na tych trenach jak i takie, które dopiero zaczną działalność.

SSE powiększy się w woj. świętokrzyskim w Kielcach, Końskich, Sędziszowie i Ostrowcu Świętokrzyskim. Wśród firm, które rozwiną działalność będzie m. in. spółka Star-Dust, która uruchomi w Końskich produkcję płytek ceramicznych (inwestycja na kwotę 50 mln zł). Z kolei firma Delfo Polska, należąca do grupy kapitałowej CLN, zajmująca się głównie produkcją i montażem elementów konstrukcyjnych samochodów i komponentów stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym, planuje zainwestować w Kielcach 21 mln zł. Działalność będzie także poszerzała Grupa Azoty w Puławach (woj. lubelskie), której zakłady także funkcjonują w ramach starachowickiej SSE.

Jeszcze w tym roku władze SSE „Starachowice” chcą złożyć kolejny wniosek o poszerzenie strefy - o ok. 40 ha - w Starachowicach, Staszowie i Połańcu. Samorząd Staszowa dzięki funduszom UE uzbroił pod potrzeby inwestorów 14 ha gruntów, a potencjalni przedsiębiorcy warunkują rozpoczęcie działalności od objęcia tych terenów SSE. Z kolei w Starachowicach plany rozwoje strefy są związane z inwestycją spółki MAN BUS.

Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice SA obejmuje 15 podstref w województwach: świętokrzyskim (m.in. Starachowice, Końskie, Ostrowiec Świętokrzyski, Kielce, Morawica), lubelskim (Puławy), opolskim (Tułowice), mazowieckim (Iłża, Szydłowiec) i łódzkim (Mniszków). Ich łączna powierzchnia przekracza 644 ha. Ponad 66 proc. terenów jest już zagospodarowanych. Do 30 czerwca b.r. wydano na jej terenie 164 zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, a aktywnych było 77 zezwoleń. Przedsiębiorcy zatrudniają tu ponad 7,6 tys. pracowników.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA