fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Pogrzeb ofiar zbrodni komunistycznych

Na Wojskowych Powązkach w Warszawie spoczną dziś szczątki 22 żołnierzy - ofiar zbrodni komunistycznych, których udało się zidentyfikować.
IPN
Na stołecznych Wojskowych Powązkach zostaną pochowane dziś szczątki 22 bohaterów walczących o wolną Polskę, którzy zostali zidentyfikowani z imienia i nazwiska.

Zostali ekshumowani z bezimiennych dołów śmierci, zidentyfikowani, a teraz – po latach – zostaną pochowani. W uroczystościach pogrzebowych wezmą udział rodziny ofiar, przedstawiciele władz oraz organizacje patriotyczne.

Uroczystość rozpocznie msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego.

Po nabożeństwie karawany wraz z asystą przejadą na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Kondukt pogrzebowy przejdzie tam do Panteonu – Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych–Niezłomnych.

O godz.15.30 rozpocznie się druga część uroczystości pogrzebowych. Będą wystąpienia przedstawicieli władz i instytucji, później trumny ze szczątkami spoczną w Panteonie – Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych. Uroczystości zakończy apel pamięci i salwa honorowa.

Wśród chowanych dziś bohaterów znajdą się szczątki m.in. płk Bronisława Chajęckiego, ps. „Boryna", żołnierza Wojska Polskiego i Armii Krajowej, kawalera Orderu Virtuti Militari i Krzyża Walecznych, zamordowanego 5 stycznia 1953 roku w areszcie przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Pochowany zostanie także ppłk Stefan Długołęcki, który został przez komunistów fałszywie oskarżony o sabotaż oraz niegospodarność i zamordowany 14 grudnia 1948 roku czy ppor. Stefan Górski, ps. „Brzeg", który został zamordowany 25 września 1948 roku pod fałszywym zarzutem szpiegostwa na rzecz wywiadu angielskiego.

W Panteonie – Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych spoczną też szczątki por. Romana Grońskiego, ps. „Żbik", żołnierza innego cichociemnego mjr Hieronima Dekutowskiego, który 7marca 1949 roku został zastrzelony przez bezpiekę i razem z „Zaporą" został zrzucony do bezimiennego dołu śmierci na „Łączce".

Pochowany dziś będzie por. Lucjan Minkiewicz, ps. „Wiktor" żołnierz 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki". Zamordowany ze swoim dowódcą 8 lutego 1951 roku czy kpt. Lech Karol Neyman, ps. „Butrym", adwokat, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych. Ten ostatni 15 lutego 1947 r. został aresztowany wraz ze Stanisławem Kasznicą, ostatnim komendantem NSZ i skazany na karę śmierci. Zamordowany został 12 maja 1948 roku.

Jak informuje IPN w wyniku jego prac w kwaterze „Ł" i „ŁII" na Wojskowych Powązkach w latach 2012–2017 ujawniono szczątki ok. 300 osób.

Do tej pory udało się zidentyfikować 71 z nich. Poprzednia uroczystość pogrzebowa, podczas której pożegnano 35 zidentyfikowanych ofiar, odbyła się 27 września 2015 roku.

Według szacunków Instytutu w latach 1946–54 zapadło w Polsce kilka tysięcy wyroków śmierci wobec żołnierzy podziemia, z których większość wykonano.

Szacuje się, że łączna liczba straconych, zabitych w walce i zakatowanych w śledztwie sięga ok. 50 tys. osób. Cechą charakterystyczną dokonywanych mordów było ukrywanie ciał ofiar w nieznanych miejscach przez lata miejscach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA