fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Tax free wchodzi do Rosji

123rf
Największy na świecie operator systemu tax free zarejestrował się w Rosji. Cudzoziemcy mogą liczyć na zwrot VAT za zakupione tu towary od połowy przyszłego roku.

Szwedzka Global Blue będzie jednym z pierwszych partnerów w Rosji systemu zwrotu podatków VAT od towarów i usług zakupionych w Federacji przez cudzoziemców. System rozpocznie pracę w drugiej połowie 2017 r, podała gazeta "RBK".

W pierwszym, pilotażowym etapie w systemie znajdzie się ograniczona liczba sieci handlowych. Jest wśród nich grupa Bosco, która ma najbardziej reprezentacyjne sklepy w Rosji jak moskiewski GUM, Piotrowski Pasaż w St. Petersburgu czy Dworzec Rzeczny w Soczi, a także grupa Mercury - właściciel galerii CUM przy placu Czerwonym w Moskwie.

W Rosji do tej pory cudzoziemcy kupujący luksusowe, miejscowe towary nie mogli liczyć na zwrot podatku jeśli wywozili je z kraju. Wprowadzenie systemu tax free polecił w listopadzie Ministerstwu Finansów wicepremier Igor Szuwałow. Odpowiednie przepisy resort opublikował w końcu listopada.

Turyści mogą liczyć na zwrot od 7 do 22 procent VAT od zakupionego towaru czy usługi. Kreml liczy, że wprowadzenie systemu tax free zwiększy obroty towarami luksusowymi w Rosji z 33 miliardów rubli do nawet 500 miliardów rubli rocznie.

Szwedzki Global Blue to firma założona w 1980 roku. Dziś współpracuje z około 300 tysiącami sklepów, hoteli i restauracji w 51 krajach. W 2015 r przez system Global Blue cudzoziemcy przeprowadzili ponad 30 milionów transakcji zwrotu do 19 procent podatku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA