fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Polacy razem z Chińczykami w bursztynie

123RF
Polsko-chińska spółka znalazła na Pomorzu duże złoże bursztynu. Wydobycie ma ruszyć w przyszłym roku. Jantar trafi głównie na rynek chiński.
Europejski Fundusz Energii (EFE) poinformował o odkryciu podkładów bursztynu na działce w Możdżanowie k. Słupska. Spółka w najbliższym czasie złoży do urzędu marszałkowskiego wniosek o koncesję na wydobycie.
Zgodnie z ustawą – Prawo geologiczne i górnicze na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż bursztynu nie trzeba koncesji. Prace te prowadzi się na podstawie projektu robót geologicznych, który zatwierdza samorząd. Posiadanie koncesji wymagane jest do wydobywania bursztynu. Przy jej uzyskaniu potrzebna jest m.in. dokumentacja geologiczna i decyzja środowiskowa (określająca wpływ inwestycji na środowisko).
– Dotąd wydano bodajże zaledwie dwie takie koncesje. My już pracujemy nad przygotowaniem wymaganej dokumentacji – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Paweł Kulczyk, prezes EFE. – Zgodnie z planem wydobycie powinno ruszyć w I połowie 2017 r. Prowadzimy też rozmowy o zwiększeniu areału kopalni odkrywkowej w Możdżanowie (1,84 ha) w związku z tym, że złoża szacuje się w dostępnych opracowaniach na ok. 20 ton – podkreśla Kulczyk.
To dużo, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że – jak podaje Państwowy Instytut Geologiczny – udokumentowane zasoby bursztynu w Polsce wynoszą 1118 t. Z tego 1088 t ma się znajdować na Lubelszczyźnie, a 30 t na Pomorzu. Kilka ton bursztynu rocznie zbierane jest na plażach.
Głównymi odbiorcami pomorskiego bursztynu będą Chińczycy. EFE chce tam sprzedawać zarówno nieobrobiony, jak i obrobiony (a więc droższy) bursztyn.
We wrześniu chińska firma Guangxi WuzhouQuanLi zainwestowała w EFE 12,8 mln zł. Chińczycy mają w spółce 42,85 proc. akcji. W minionym tygodniu w EFE z ramienia chińskiego inwestora został powołany prokurent Chen Yuyao.
Prezes EFE zapewnia, że bursztyn to dochodowy biznes, a „bursztyn z Polski" to na chińskim rynku bardzo silna marka. – Badania geologiczne potwierdziły, że możdżanowskie złoża są bogate w najwyższej jakości bursztyn mlecznego koloru, który jest bardzo popularny w Chinach. Nasz inwestor pomógł nam zbudować kanały zbytu w tym kraju. Planujemy też eksport do Izraela. Prowadzimy już zaawansowane rozmowy w tej sprawie – mówi Paweł Kulczyk.
Spółka chce też sprzedawać bursztyn i wyroby z niego w sieci. W tym celu kupiła spółkę zajmującą się e-sprzedażą i tworzy platformę handlu bursztynem w języku chińskim.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA