fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Luksusowy potentat na sprzedaż

Moliera 2 to jeden z największych sprzedawców towarów luksusowych w Polsce
Rzeczpospolita, Robert Gardziński
Spółka prowadząca sklepy stacjonarne oraz internetowy Moliera 2 jest na sprzedaż – wynika z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej". To jeden z liderów na polskim rynku luksusowym.

O takiej transakcji spekulowano na rynku od dawna, ale według źródeł zbliżonych do spółki oferty rozmów w trakcie przejęcia zostały już w poprzednim tygodniu wysłane do grupy potencjalnych chętnych. Bierze w nich udział także firma EY, zaangażowana jako doradca sprzedającego.

Czytaj także: Po raz pierwszy Polacy mniej wydali na luksus

Transakcja już rusza

– Od kilku lat do spółki zwracają się liczni inwestorzy, obserwując rosnącą pozycję Moliera 2 na rynku dóbr luksusowych w Polsce, rozważamy różne scenariusze dalszego, silnego rozwoju i na dzień dzisiejszy nie ma decyzji o sprzedaży spółki – czytamy w oświadczeniu przesłanym do redakcji przez PR menedżera Kamilę Raksimowicz.

Marka Moliera 2 należy do firmy IT Fashion Polska Group & Partners, firma nie opublikowała raportu finansowego w KRS.

Czytaj także: Marki luksusowe ruszyły na podbój internetu

– Nie udzielamy informacji o szczegółach naszej działalności biznesowej, a także bieżącym zaangażowaniu (bądź nie) w konkretne projekty – wyjaśnia Olga Kobus, rzecznik EY.

Z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej" w dokumentach ofertowych jest informacja, iż platforma Moliera2 miała w 2019 r. ponad 3 mln zł zysku netto. Firma jest dystrybutorem w Polsce takich marek jak Burberry, Balmain, Christian Louboutin, Moncler czy Tod's.

Firma ma sześć stacjonarnych butików, z czego dwa w Warszawie, ale głównym aktywem jest platforma internetowa, która zyskała na powodzeniu także podczas ostatnich miesięcy, gdy była jedynym miejscem do sprzedaży. I to głównie na niej zależeć może zainteresowanym transakcją. Na całym świecie marki luksusowe inwestują w online, a pandemia te prace znacząco przyspieszyła.

– Rynek dóbr luksusowych rządzi się swoimi prawami – przez wiele lat królowała tu sprzedaż stacjonarna, a marki skutecznie opierały się sprzedaży online. Od jakiegoś czasu jednak – jeszcze przed wybuchem pandemii – widać było zmianę w podejściu niektórych graczy. Zaczęli oni stawiać na inwestycje w kanał internetowy – mówi Katarzyna Wal, senior manager Bain & Company.

Idą czasy online

W efekcie LVMH w 2017 roku zainwestował w multibrandową platformę 24 Sevres. A Grupa Kering po internetowym sukcesie swojej najcenniejszej marki Gucci zaczyna rozumieć strategiczne znaczenie kanału online i inwestować w rozwój własnej platformy – do tej pory współpracowała z Yoox Net-a-Porter na zasadzie joint venture). – Największą konkurencją dla konglomeratów wydają się być wielobrandowi e-tailerzy, którzy oferują dostęp do wielu marek na jednej platformie. Chociaż duża część największych z nich nie jest jeszcze rentowna (wyjątkiem jest MyTheresa) – mówi.

Polska platforma z zyskiem netto jest zatem wyjątkiem, co sugeruje, iż zainteresowanie zakupem może być spore. Z prognoz Bain & Company wynika, że w ciągu najbliższych pięciu lat udział kanału online w sprzedaży towarów luksusowych wzrośnie ponad trzykrotnie – z ok. 12 do ok. 30 proc., a online stanie się największym kanałem. – To nie oznacza, że sklepy stacjonarne przestaną istnieć – wręcz przeciwnie. Aby osiągnąć sukces, firmy będą musiały wprowadzić wiele zmian i na nowo przemyśleć koncepcje swoich formatów tak, by zaoferować klientom spójne doświadczenia. Kolejne lata w branży zapowiadają się więc ciekawie – dodaje Katarzyna Wal.

– W czasie zamknięcia sklepów stacjonarnych znacznie więcej Polaków zdecydowało się na zakup kosmetyków w perfumerii internetowej – mówi Agnieszka Mosurek-Zava, prezes Douglas Poland & CEE Region.

– Polacy wracają do sklepów stacjonarnych i korzystają ze wszystkich aspektów związanych z obsługą przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych. Sprzedaż omnichannelowa pokazała, że rynek kosmetyków luksusowych w Polsce wciąż się rozwija – dodaje.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA