fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Lidl rozdaje smartfony? Uważaj, to oszustwo

Bloomberg
Sieć handlowa Lidl padła ofiarą cyberataku. Oszuści wysyłają e-maile, w których informują, że klienci sieci wygrali telefony. Aby je otrzymać, trzeba wypełnić ankietę.

Lidl poinformował, że nie ma z nimi nic wspólnego z tymi mejlami i ostrzega klientów przed wypełnianiem ankiety. Mejle służą wyłudzeniu danych osobowych oraz danych kart płatniczych - informuje Wirtualna Polska.

Oszuści podszyli się pod pod popularną sieć  handlową i wysyłali e-maile informujące o rzekomym wygraniu nowoczesnego smartfona - Samsung Galaxy S9 lub iPhone X. W mejlu jest zamieszczony link do ankiety, którą trzeba wypełnić aby otrzymać wygrany telefon.

Po kliknięciu w link, internauta jest przekierowany do strony udającej witrynę Lidla, w której jest poproszony o wypełnienie ankiety. Po jej wypełnieniu strona informuje, że do ukończenia procesu potrzebuje danych osobowych oraz opłacenie przesyłki (9 złotych) za pomocą karty płatniczej - informuje wp.pl. W ten sposób oszuści uzyskują dostęp do wrażliwych danych oraz do danych karty kredytowej.

Lidl apeluje do swoich klientów, by nie klikali w link i nie wypełniali ankiety. Najlepiej od razu mejl skasować.

Eksperci z laboratorium antywirusowego ESET poinformowali, że pierwsze zgłoszenie o podejrzanym mejlu otrzymali w ostatni weekend. Mejl z ankieta to klasyczny przykład niebezpiecznego ataku phishingowego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA