fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Sklepy CCC nie najlepiej zaczęły 2019 rok

Fotorzepa, Kuba Kamiński
Przychody o 34 proc. wyższe niż przed rokiem wykazało obuwnicze CCC w raporcie obrazującym wyniki w styczniu br. Analitycy sięgają głębiej i nie są zadowoleni.

Styczniowe przychody Grupy CCC po wyłączeniu biznesu w Niemczech (CCC Germany) wyniosły 309,4 mln zł i były o 34 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu 2019 roku – szacuje zarząd polkowickiej firmy.

Tradycyjne sklepy marek CCC, eobuwie.pl i szwajcarskiego Karl Vogele odnotowały w sumie 222 mln zł przychodu, o 37 proc. więcej niż przed rokiem. Z danych grupy i naszych szacunków wynika zaś, że same markety CCC (bez sklepów w Niemczech) wypracowały 179,2 mln zł przychodu.

Rok temu, przed przejęciem w Szwajcarii i startem rozbudowy sieci salonów eobuwie.pl, ale za to uwzględniając biznes w Niemczech, CCC wykazało 243,3 mln zł przychodu, a w sieci detalicznej 174,1 mln zł przychodu.

Żeby sprowadzić dane do wspólnego mianownika trzeba by znać przychody biznesu w Niemczech, a rozbicia na poszczególne rynki firma w raportach miesięcznych nie podaje. W 2018 roku sklepy CCC u zachodnich sąsiadów wypracowywały kilkanaście milionów złotych miesięcznie. W sumie więc, uwzględniając taką wielkość można by szacować łączne styczniowe przychody tradycyjnych sklepów grupy (z wyłączeniem przejęć) na około 195 mln zł.

Rok do roku oznaczałoby to wzrost przychodu tradycyjnego biznesu o 11 proc.

Inwestorzy porównują takie dane z tempem rozwoju powierzchni sklepów, aby przekonać się, jak tak naprawdę idzie biznes. CCC nie podało najnowszych danych o powierzchni handlowej sklepów. W ubiegłym roku (z wyłączeniem Karl Vogele i salonów eobuwie.pl) urosła ona od grudnia 2017 r. do września ub.r. o około 10 proc. do 592 tys. m kw., a od września 2017 r. o około 17 proc.

Konrad Księżopolski, szef analityków w Haitong Banku szacuje, że rok do roku powierzchnia handlowa CCC (bez Niemiec, Szwajcarii) rosła w tempie 21-22 proc. – Co za tym idzie, w naszej opinii tradycyjne sklepy CCC w ujęciu like for like odnotowały spadek przychodów o 10 proc. – napisał analityk w komentarzu do inwestorów dziś rano.

Także analitycy biura maklerskiego BDM uznali w efekcie przychody sieci detalicznej za niezadowalające.

Oprócz przejęć i dodatkowej powierzchni sklepów obroty CCC rosną także dzięki sprzedaży w internecie, gdzie flagowym projektem należącym do spółki jest eobuwie.pl.

W internetowym kanale grupa wykazała w styczniu br. 84,7 mln zł przychodu, o 45 proc. więcej niż przed rokiem, gdy za e-commerce odpowiadało tylko eobuwie.pl.

Rok temu samo eobuwie.pl przyniosło CCC 58,7 mln zł przychodu z e-commerce. W tym roku około 81 mln zł, czyli o około 38 proc. więcej. E-handel w Szwajcarii przyniósł 1,6 mln zł, a portal DeeZee (2,1 mln zł).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA