fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Miliardy popłyną z Chin do USA. To koniec wojny handlowej?

Bloomberg
Pekin zobowiąże się m.in. do zakupu za blisko 80 mld dol. dodatkowych towarów wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych w ciągu najbliższych dwóch. Zapewnienia Chin są częścią wstępnej umowy handlowej, która ma zostać podpisana w środę.

Oprócz towarów za 80 mld dol. Chińczycy kupią od Amerykanów m.in. surowce energetyczne o wartości 50 mld dol. i zwiększą zakupy usług o 35 mld dol. – donosi agencja Reutera, powołując się na osoby blisko związane ze sprawą. Umowa pierwszej fazy zakłada również zakup amerykańskich towarów rolnych o wartości 32 mld dol.

Liczby, o których donosi Reuters, mają zostać ogłoszone w środę, podczas ceremonii podpisania między Donaldem Trumpem a chińskim wicepremierem Liu He umowy pierwszej fazy. Wartości te stanowią ogromny wzrost w stosunku do chińskiego importu towarów wytwarzanych w USA w ostatnim czasie, budząc wśród specjalistów pewien sceptycyzm co do tego, jak Pekin chce zrealizować swoje obietnice. Jak wynika z danych United States Census Bureau, rządowej agencji wchodzącej w skład Departamentu Handlu USA, w okresie od stycznia do listopada 2019 r. całkowita wartość eksportu z USA do Chin wyniosła 97,75 mld dol.

Czytaj także: USA nie uznają już Chin za manipulatora walutowego 

Towary o wartości 80 mld dol. importowane do Chin obejmowałyby m.in. zakup samochodów, części samochodowych, samolotów, maszyn rolniczych, urządzeń medycznych i półprzewodników – donosi źródło Reutera.

Samoloty zostałyby prawdopodobnie wyprodukowane przez Boeinga, którego sprzedaż do Chin zatrzymała się w ciągu ostatnich dwóch lat. Ucieszyłoby to akcjonariuszy spółki, która zmaga się z gwałtownym spadkiem zysków w związku z uziemieniem maszyn 737 MAX.

Specjaliści wyrażają również obawy o możliwość zakupu przez Chińczyków amerykańskich samochodów. Sprzedaż aut w Państwie Środka spada od dwóch lat, a kraj posiada ogromne moce produkcyjne, co kontrastuje z potrzebą zakupu przez Chiny znacznie większej liczby samochodów wyprodukowanych w USA. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA