fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Trump: rozważam tymczasową umowę z Chinami

Prezydent USA Donald Trump
AFP
Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że możliwe byłoby zawarcie tymczasowej umowy handlowej z Chinami, obejmującej część spraw spornych.

- Jeśli mamy mieć umowę, to to zróbmy. Wielu ludzi o tym mówi. Widzę, że wielu analityków mówi o tymczasowej umowie oznaczającej porozumienie w niektórych sprawach, w pierwszej kolejności łatwych. Nie ma jednak rzeczy łatwych czy trudnych. Jest umowa albo jej nie ma. Jest to jednak coś, co będziemy pewnie rozważać - powiedział Trump.

Czytaj także:  Amerykańskie spółki ewakuują się z Chin 

Biały Dom sprecyzował wypowiedź prezydenta wskazując, że wolałby on zawarcie całościowej umowy gospodarczej z Chinami. Wcześniej pojawiły się jednak przecieki mówiące, że doradcy prezydenta dopuszczają zawarcie tymczasowej umowy, tak by ograniczyć wpływ wojny handlowej na gospodarkę przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

W przyszłym tygodniu chińscy i amerykańscy negocjatorzy spotykają się w Waszyngtonie, by przygotować rozmowy na wyższym szczeblu, do których dojdzie w październiku. Trump niedawno w „geście dobrej woli” przesunął podwyżkę ceł na import z Chin wart 250 mld dolarów rocznie z 1 października na 15 października. Zrobił to na prośbę chińskiego wicepremiera Liu He. Wcześniej Chiny zwolniły ze swojej podwyżki ceł 16 rodzajów amerykańskich produktów. Chińscy kupcy wznowili też zakupy amerykańskiej soi.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA