Handel

Popularna zabawka na czarnej liście Komisji Europejskiej

Adobe Stock
Prawie 2 tys. produktów znalazło się w ubiegłym roku na liście ostrzeżeń o produktach niebezpiecznych przygotowanej przez Komisję Europejską. Najczęściej przestrzegano przed groźnymi dla zdrowia dzieci zabawkami, w tym przed kilkunastoma modelami popularnych "fidget spinnerów".

Zabawki te wyjątkową popularność zdobyły w ubiegłym roku. Były wytwarzane przez bardzo wielu producentów, ale - jak się okazuje - nie we wszystkich przypadkach z odpowiednią dbałością o ich jakość i bezpieczeństwo.

W większości przypadków chodziło o modele spinnerów z dodatkowym podświetleniem. W wielu odnotowanych przez KE przypadkach z zabawki można było w łatwy sposób, bez użycia narzędzi wydobyć baterię, którą dziecko mogło z kolei połknąć.

Zabawki były w 2017 r. w UE najczęściej zgłaszanymi niebezpiecznymi wyrobami (29 proc.), na kolejnym miejscu znalazły się samochody i motocykle (20 proc.).

Większość produktów niebezpiecznych zgłoszonych w systemie ostrzeżeń pochodziła spoza Unii Europejskiej, najczęściej z Chin (53 proc.). Produkty niebezpieczne pochodzące z Europy były przedmiotem 413 zgłoszeń (26 proc.).

Europejski system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach działa od 2003 roku. Obejmuje obecnie trzydzieści jeden państw (UE wraz z Islandią, Liechtensteinem i Norwegią). Informacje o niebezpiecznych produktach zgłoszonych w systemie można znaleźć na stronie internetowej ec.europa.eu/consumers/rapid-alert-system.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL