fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Szczęśliwa siódemka, czyli dobre wiadomości z 2020 roku

Fotorzepa, Robert Gardziński
Wprawdzie mijający rok, który upływa w cieniu wywołanego przez pandemię kryzysu, większości z nas będzie się kojarzył głównie ze pesymistycznymi informacjami, to również on przyniósł trochę pozytywnych wydarzeń.

W zalewie codziennych raportów o liczbie zakażeń i zgonów wywołanych Covid-19 czy doniesień o zapaści w branżach zamykanych podczas pandemii łatwo można przeoczyć pozytywne wiadomości. A wbrew pozorom, ich również w 2020 r. nie brakowało.

Były bowiem firmy i branże, które albo szybko otrząsnęły się z kryzysu, albo właśnie w warunkach pandemii znacznie przyspieszyły rozwój. Koronawirus pobudził też falę innowacji, szczególnie tych związanych z opieką medyczną i telemedycyną. Na 2020 r. nie mogą narzekać inwestorzy, którzy w ofercie publicznej kupili akcje Allegro, co dało ponad 100-proc. przebicie.

Pozytywnych informacji można więc wyłowić całkiem sporo, zwłaszcza gdy uwzględnimy również ważne dla lokalnych społeczności inwestycje w nowe mosty i drogi, jak np. włączony w grudniu do ruchu fragment Południowej Obwodnicy Warszawy. Oto siedem dobrych informacji z 2020 r., które mają większą siłę oddziaływania i dobrze wróżą na przyszłość.

1. Eksportowy sukces

Pandemia pokazała konkurencyjność polskich firm: rosnący od połowy roku eksport pomógł złagodzić pandemiczny szok w polskiej gospodarce (pobudził produkcję), a jesienią pobił nowy rekord. W październiku, po raz pierwszy w historii, liczona w złotych wartość eksportu towarów przekroczyła 100 mld zł (to 9,5-proc. wzrost w skali roku), a w euro wzrosła do 23 mld. Dużym sukcesem jest też dodatnie saldo w eksporcie towarów, które po dziesięciu miesiącach 2020 r. sięgnęło 42,6 mld zł, czyli prawie 13 razy więcej niż rok wcześniej.

2. Polacy w światowej lidze

Nie tylko kibiców piłki nożnej powinna podnieść na duchu informacja, że Robert Lewandowski (który jest też aktywnym inwestorem w startupy) został ogłoszony najlepszym piłkarzem 2020 r. na świecie. W tym roku po ponad trzech dekadach przemian gospodarczych doczekaliśmy się też awansu Polaka na szefa globalnej korporacji – w grudniu Jacek Olczak został wybrany na stanowisko prezesa Philip Morris International, jednej z największych firm tytoniowych na świecie.

Inny Polak, Piotr Szulczewski, trafił do globalnej ligi założycieli jednorożców, czyli miliardowych startupów. Gdy założona przez niego spółka ContextLogic (prowadzi e-platformę Wish) weszła w grudniu na giełdę w USA, pakiet akcji Szulczewskiego wyceniono na 2,5 mld dol. Z kolei w czerwcu Sebastian Mikosz, były prezes LOT, wszedł do zarządu Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA).

3. Mniej smogu i CO2

Ograniczenia wymuszone przez pandemię zmniejszyły ilość smogu w Polsce i na świecie. Jak wyliczyła (na modelach komputerowych) amerykańska NASA, w całym 2020 r. pozytywnym efektem pandemii jest prawie 20-proc. zmniejszenie koncentracji dwutlenku azotu, NO2, na świecie. Ten główny składnik zanieczyszczeń powietrza związanych z ruchem drogowym zwiększa m.in. ryzyko astmy. Wirus oczyścił też z niego powietrze w Polsce. Według przekazanych nam danych Airly (startup oferujący inteligentny system monitorowania jakości powietrza), od początku tego roku do 15 grudnia średnie zanieczyszczenie NO2 spadło w Polsce o ponad 28 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. Z kolei średnie zanieczyszczenie pyłem PM10 zmalało w tym czasie o 12 proc., a łączna liczba dni z przekroczeniem normy PM10 zmniejszyła się do 48 z 79 rok wcześniej. Restrykcje związane z pandemią (w tym zwłaszcza ograniczenia transportu) wywołały też rekordowy spadek w emisji CO2 na świecie. Według badaczy z University of East Anglia (UEA) University of Exeter oraz Global Carbon Project tegoroczna emisja CO2 zmalała aż o 2,4 mld ton, czyli o 2,7 proc. w porównaniu z 2019 r. (do 34 mld ton).

4. Sukces fotowoltaiki

Wszystko wskazuje na to, że w 2020 r. pomimo pandemii pobijemy rekord liczby uruchomionych nowych instalacji fotowoltaicznych. Zwiększony do 1,1 mld zł budżet programu „Mój prąd" wyczerpał się już jesienią, co oznacza wsparcie dla 220 tys. kolejnych prosumentów. W tym roku padł też nowy rekord mocy instalacji fotowoltaicznych w KSE: według danych PSE we wrześniu ich moc sięgnęła 2528,4 MW, to prawie o 167 proc. więcej niż rok wcześniej.

5. Książkowy boom

Odcięci od kin, klubów, restauracji mamy więcej czasu (i pieniędzy) na książki. Według danych firmy Nielsen od połowy marca do końca listopada nasze wydatki na książki wzrosły prawie o 28 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. W przypadku e-booków wzrost przekroczył 50 proc.

Od połowy marca do końca listopada nasze wydatki na książki wzrosły o 28 proc.  W przypadku e-booków wzrost sięgnął 50 proc.  Fot. Shutterstock

6. Rekord mieszkaniowy

Pomimo pandemicznych zawirowań w tym roku powstanie w Polsce około 210–220 tys. nowych mieszkań, najwięcej od 40 lat – oceniają analitycy HRE Investment, którzy podkreślają też poprawiający się standard nowych lokali.

7. Solidarność czasów pandemii

Mijający rok przyniósł tysiące podnoszących na duchu przykładów akcji i działań pomocowych zarówno ze strony firm, jak też indywidualnych osób. Z wyliczeń „Rz" wynika, że wartość firmowej pomocy przekroczyła już pół miliarda złotych.

Angażowaliśmy się we wsparcie służby zdrowia, w pomoc dla branż dotkniętych kryzysem pandemii (w tym gastronomii), a także ludzi, którzy mocno odczuli skutki tego kryzysu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA