fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Austriackie rezerwy złota wracają do kraju

Bloomberg
Bank centralny Austrii sprowadził z Londynu 15 ton złota swych rezerw w ramach planu posiadania połowy zasobów tego kruszcu w granicach kraju.

Bank zarządzający 280 tonami rezerw złota ogłosił w maju, że do 2020 r. chce doprowadzić do trzymania w Austrii połowy rezerw, 30 proc. w Londynie i 20 proc. w Szwajcarii. Obecnie większość rezerw znajduje się w W. Brytanii.

- Do końca listopada austriacki bank centralny sprowadził 15 ton złota do własnych sejfów - stwierdza komunikat. Rzecznik banku podał, że operacja zaczęła się w październiku. Teraz na terenie Austrii znajduje się ok. 65 ton czyli 23 proc. rezerw. Trzy czwarte czyli 209 ton jest w Londynie, a 6 ton w Szwajcarii — dodał.

Londyn i Zurych są najważniejszymi ośrodkami obrotu zlotem — dodał bank i wyjaśnił powody takiego rozwiązania.

W latach po II wojnie były istotne względy bezpieczeństwa, a międzynarodowe ośrodki obrotu zlotem były najlepszym miejscem do zrobienia z niego użytku w razie kryzysu międzynarodowego.

- Względy geopolityczne w czasie zimnej wojny także odegrały swoją rolę — dodał bank z Wiednia położonego o godzinę jazdy od żelaznej kurtyny dzielącej Europę przez cztery dekady.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA