fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Uniwersalny zestaw dla eksporterów

123RF
Pozyskanie optymalnego źródła finansowania to podstawowe zadanie dla firm planujących ekspansję na zagranicznych rynkach

W przypadku małych i średnich przedsiębiorców korzystnym rozwiązaniem okazują się tzw. linie wieloproduktowe. W ich skład może wchodzić zestaw różnych produktów, co nadaje takiemu rozwiązaniu walor uniwersalności. Przedsiębiorca w ramach jednej tylko umowy i jednego limitu może otrzymać do dyspozycji kredyt obrotowy, kredyt w rachunku bieżącym, a także instrumenty potwierdzające wiarygodność firmy oraz zapewniające bezpieczeństwo współpracy z kontrahentami, jak np. gwarancje czy akredytywy. To sprawia, że linie wieloproduktowe pozwalają oszczędzać czas, a zarazem są wygodne. Przedsiębiorca może raz przyjść do banku i od razu załatwić formalności związane z przyznaniem wielu produktów. Linie wieloproduktowe uruchamiane są zwykle na rok, ale po tym czasie można je odnawiać. Warto korzystać z nich zwłaszcza wtedy, gdy używa się jednocześnie różnych form finansowania oraz zabezpieczania i rozliczania transakcji.

Bank Zachodni WBK oferuje klientom linię wieloproduktową pod nazwą Multilinii. Obejmuje ona kredyt w rachunku bieżącym, kredyt obrotowy i rewolwingowy, kredyt na akredytywy, limit na akredytywy, a także limit na gwarancje. Jest w niej również faktoring. Dostępność wszystkich głównych narzędzi finansowania handlu zagranicznego sprawia, że Multilinia będzie szczególnie korzystną opcją dla eksporterów i importerów. Natomiast dołączenie do tego faktoringu powoduje, że jest to jednak z najbardziej kompleksowych i elastycznych linii wieloproduktowych na polskim rynku.

- Włączenie faktoringu do Multilinii sprawdza się zwłaszcza w sytuacji, gdy firma przeprowadza dużo transakcji z bardzo różnymi kontrahentami – mówi Andrzej Fürstenberg, dyrektor departamentu rozwoju produktów i wsparcia operacyjnego Pionu Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej BZ WBK. Można wtedy szybko podejmować decyzję o skorzystaniu z faktoringu w odniesieniu do wybranych faktur. To znacznie usprawnia działalność, bo w przypadku odrębnych umów faktoringowych niezbędne byłyby dodatkowe formalności.

Optymalna linia wieloproduktowa powinna być elastyczna, dzięki czemu mogą z niej korzystać różne spółki należące do tej samej grupy kapitałowej. Ważna jest także możliwość konfigurowania linii wieloproduktowej pod potrzeby oraz specyfikę klienta banku. – Grupa kapitałowa otwierając naszą Multilinię może przykładowo zadecydować, że jedna spółka będzie wykorzystywać określoną część limitu tylko na konkretne produkty np. kredyt obrotowy i faktoring jedynie w euro, podczas gdy druga ma możliwość korzystania z limitów na gwarancje i akredytywy w złotych, dolarach, euro i funtach. Trzecia zaś może mieć do dyspozycji pozostałą część limitu Multilinii i wykorzystać go na dowolne produkty w dolarach – tłumaczy Fürstenberg.

W ramach Multilinii przyznawane są płynne sublimity na poszczególne produkty bankowe oraz wyodrębniony stały limit dla faktoringu z regresem lub bez regresu. Multilinia dostępna jest przez rok, a po tym czasie można ją odnowić. Zabezpieczenia ustalane są indywidualnie w odniesieniu do wysokości limitu, przy czym limit jest odrębny dla produktów bankowych, a oddzielny dla faktoringu.

Program Rozwoju Eksportu to inicjatywa Banku Zachodniego WBK, realizowana wraz z partnerami merytorycznymi: Google'em, Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), Bisnode, i KPMG. Celem programu jest wsparcie polskich eksporterów w prowadzeniu biznesu międzynarodowego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA