fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Majowy skok eksportu Japonii

Bloomberg
Japonia zwiększyła w maju eksport najbardziej od 1980 r., ale podstawa do porównania z ubiegłego roku była ujemna z powodu pandemii

Eksport skoczył o 51,3 proc. — uznało 17 ekonomistów w ankiecie Reutera. Byłby to największy wzrost od kwietnia 1980, kiedy wzrost wyniósł 51,4 proc. — podał urzędnik resortu finansów. Rok temu nastąpił spadek o 28,3 proc. Import zwiększył się o 26,6 proc. dając deficyt bilansu handlowego 91,2 mld jenów (833,7 mln dolarów).

Majowy eksport był znacznie większy niż w poprzednim miesiącu. Po korekcie sezonowej w ujęciu miesiąc do miesiąca mógł nieco zmaleć, chociaż globalny popyt na inwestycje kapitałowe jest nadal duży — ocenił Kenta Maruyama, ekonomista z Mitsubishi UFJ Research and Consulting.

Ankieta wśród ekonomistów wykazała, że zamówienia maszyn w kwietniu zwiększyły się o 8 proc. r/r. i zyskały 2, 7 proc. wobec marca. Wskaźnik cen artykułów konsumpcyjnych bez świeżej żywności (CPI) poprawił się w maju o 0,1 proc., byłby to pierwszy miesiąc wzrostu cen od marca 2020.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA