fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Viktor Orbán zbiera owoce koniunktury

Fotorzepa, Piotr Guzik
Węgry to kraj, w którym płace rosną w tempie dwucyfrowym, wzrost PKB jest przyzwoity, bezrobocie rekordowo niskie, a CIT wynosi tylko 9 proc. Wyborcy mogą więc wybaczyć rządowi korupcję.

Kolejne zwycięstwo prawicowej koalicji Fidesz-KDNP w węgierskich wyborach parlamentarnych zostało pozytywnie przyjęte przez inwestorów. BUX, główny indeks giełdy w Budapeszcie, zyskiwał w trakcie poniedziałkowej sesji nawet 1,7 proc. (w ciągu dnia zwyżki jednak wyhamowały), a forint umiarkowanie umacniał się wobec dolara i euro. Za 1 euro płacono w ciągu dnia nawet 311,6 forinta, a za 1 dol. nawet 253,8 forinta. Wszystko wskazuje, że premier Viktor Orbán stworzy stabilny rząd na trzecią kadencję z rzędu.

– Wygląda na to, że inwestorzy z ulgą przyjęli to, że wybory zapewniły kontynuację stabilności politycznej. Opozycja jest bardzo podzielona, więc gdyby Fidesz-KDNP nie zdobyły większości, to rozmowy koalicyjne byłyby bardzo burzliwe – uważa Liam Carson, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics. – Taka reakcja rynków nastąpiła pomimo tego, że wybory znów zwróciły uwagę na erozję jakości instytucji publicznych na Węgrzech.

Dyna...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA