fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

MFW: po recesji nastąpi ożywienie w 2021 roku

Detektor generalna MFW Kristalina Georgiewa
AFP
Pandemia koronawirusa spowoduje w 2020 r. recesję na świecie, możliwe że większą niż w kryzysie finansowym 2008-09 r., ale w 2021 r. powinno dojść do ożywienia i wzrostu — przewiduje MFW.

Detektor generalna Kristalina Georgiewa przyjęła z zadowoleniem nadzwyczajne decyzje fiskalne podjęte już przez wiele krajów dla wzmocnienia służby zdrowia i ochrony dotkniętych firm i pracowników oraz kroki banków centralnych łagodzące politykę walutową. — Potrzebne będzie jeszcze więcej, zwłaszcza na froncie fiskalnym — powiedziała.

Przedstawiła nową prognozę po telekonferencji ministrów finansów i prezesów banków centralnych krajów grupy G20, którzy uzgodnili konieczność solidarności na całym świecie. — Ludzkie koszty pandemii są już bezgraniczne, wszystkie kraje muszą współpracować nad ochroną ludzi i ograniczeniem szkód dla gospodarki — powiedziała.

Jej zdaniem, perspektywy światowego wzrostu są negatywne, a MFW spodziewa się teraz „recesji przynajmniej równie głębokiej jak podczas globalnego kryzysu finansowego albo głębszej”. Wcześniej w marcu Georgiewa uprzedziła, że wzrost w tym roku będzie poniżej 2,9 proc. zanotowanych w 2019 r., ale wtedy nie wspomniała o recesji. Wojny handlowe zmniejszyły ten wzrost do najniższego poziomu od 2009 r., gdy wyniósł tylko 0,7 proc. — pisze Reuter.

Teraz szefowa Funduszu powiedziała, że ożywienia należy oczekiwać w 2021 r., ale dla jego osiągnięcia kraje będą musiało najpierw opanować wirusa i wzmocnić systemy służby zdrowia. — Wpływ na gospodarkę jest i będzie mocny, ale im szybciej wirus zostanie zastopowany, tym szybsze i większe nastąpi ożywienie — dodała.

Zapowiedziała zmasowane zwiększenie przez MFW nadzwyczajnych funduszy, podała, że już 80 krajów zwróciło się o pomoc, a Fundusz jest gotów uruchomić całe moce pożyczkowe na sumę biliona dolarów. Kraje rozwinięte są generalnie w lepszej sytuacji w zwalczaniu kryzysu, ale wiele wschodzących rynków i krajów o niskich dochodach stoi wobec ogromnych wyzwań, zwłaszcza zjawiska odpływu kapitału. Od początku kryzysu inwestorzy wycofali z nich 83 mld dolarów, najwięcej od czasu prowadzenia takich statystyk — poinformowała Georgiewa.

Fundusz zaapelował ponownie do krajów członkowskich o wpłaty na fundusz opanowywania katastrof i pomocy dla najuboższych krajów; bada też inne opcje, np. zaliczenie specjalnych praw ciągnienia do międzynarodowych aktywów rezerwowych, co zrobiono w czasie kryzysu finansowego.

Bank Światowy gotów do uruchomienia 150 mld dolarów

Prezydent Grupy Banku Światowego, David Malprass poinformował, że ta instytucja międzynarodowa może przeznaczyć w ciągu 15 miesięcy 150 mld dolarów na pomoc krajom rozwijającym się w walce z pandemią i na wychodzenie z jej skutków. W komunikacie dla uczestników telekonferencji krajów grupy G20 zwrócił się również do krajów wierzycielskich, by pozwoliły najuboższym dłużnikom zawiesić wszelkie spłaty dwustronnych długów na okres walki z wirusem.

- Bank i MFW dokonały pełnej oceny potrzeb odbudowy i finansowych — stwierdził. Bank Światowy przygotowuje obecnie projekty w 49 krajach w ramach nowej szybkiej ścieżki kredytowej, decyzje o 16 projektach mają być ogłoszone w tym tygodniu. Bank naradza się z Chinami i innymi ważnymi krajami w sprawie pomocy w szybkiej produkcji i dostawach ochronnego sprzętu medycznego dla krajów potrzebujących go.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA