fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Szokujące prognozy Saxo Banku na 2019 rok

Adobestock
Saxo Bank przedstawił 10 szokujących prognoz na 2019 rok. Analitycy zastawiają się, czy to będzie rok, kiedy w Niemczech pojawi się recesja, Apple „zabezpieczy finansowanie” na zakup Tesli, a Trump powie Powellowi „zwalniam cię”.

Saxo Bank opublikował 10 szokujących prognoz na 2019 r. Jak sam podkreśla, to lista mało prawdopodobnych, zwykle niedocenianych wydarzeń, ale ich wystąpienie mogłoby wstrząsnąć rynkami finansowymi. Nie stanowią one oficjalnych prognoz na 2019 rok, ale są ostrzeżeniem przed potencjalną błędną alokacją ryzyka przez inwestorów.

Wśród prognoz znalazło się ogłoszenie przez UE jubileuszu zadłużenia.

„W 2019 r. trudny do opanowania poziom długu publicznego, populistyczna rewolta, rosnące stopy procentowe, a także niskie tempo wzrostu gospodarczego prowadzą do ponownej debaty w Europie na temat rozwiązań na wypadek nowego kryzysu” – taki scenariusz opisują w prognozach analitycy. Dalej kontynuują, że sytuacja we Włoszech negatywnie wpływa na europejskie banki. Kiedy kryzys dociera do Francji, twórcy polityki rozumieją, że UE stoi nad przepaścią. Niemcy i pozostałe kraje „rdzenia Europy”, niedopuszczające do rozpadu strefy euro, nie mają innego wyboru, niż wspieranie monetyzacji.

Druga szokując prognoza to „zabezpieczenie finansowania” przez koncern Apple na zakup Tesli na poziomie 520 USD za akcję.

„Ponieważ Tesla potrzebuje potężniejszej siły finansowej, a Apple rozszerzenia swojego ekosystemu na sektor motoryzacyjny, Apple sięga po Teslę. Zabezpiecza finansowanie na potrzeby zakupu z premią na poziomie 40 proc. przy cenie 520 USD za akcję” - czytamy w prognozach.

Trzecia prognoza została hasłowo opisana jako: Trump oświadcza Powellowi „zwalniam cię”.

„Przy poważnym kryzysie na giełdach i inwersji amerykańskiej krzywej dochodowości, zanim nadchodzi lato, rozwścieczony prezydent Trump usuwa Powella ze stanowiska i powołuje na jego miejsce prezesa Fed z Minnesoty, Neela Kashkariego. Ambitny Kashkari jest najbardziej konsekwentnym gołębiem w Fed. Mniej opiera się idei realizowania przez Fed polityki administracji rządowej, szybko uzyskuje przezwisko „Wielki Asystent” i przygotowuje grunt pod reelekcję Trumpa w 2020 r.” – czytamy w prognozach.

Czwarta prognoza zakłada doprowadzenie do parytetu GBP/USD. W tym scenariuszu Partia Pracy odnosi spektakularne zwycięstwo i powołuje Jeremy’ego Corbyna na stanowiska premiera, zapowiadając kompleksowe, postępowe reformy i drugie referendum dotyczące warunków Brexitu. W wyniku szeregu założeń para GBP/USD z rejonów 1,30, w których utrzymywała się przez większość drugiego półrocza 2018 r., schodzi do parytetu, w dół o ponad 20 proc. Po raz pierwszy w historii jeden dolar jest wart jednego funta.

Piąta prognoza zakłada, że Netflix podąży ścieżką GE w efekcie kryzysu na rynku obligacji korporacyjnych. W tym scenariuszu w 2019 r. rozpoczyna się efekt domina na rynku amerykańskich obligacji korporacyjnych. Najpierw General Electric traci wiarygodność na rynkach kredytowych. Chaos ogarnia nawet Netflix – na inwestorów pada strach przed olbrzymim zadłużeniem spółki.

Szósta prognoza zakłada, że po nacjonalizacji czterech największych banków, Australia uruchamia program „TARP na Antypodach”, a siódma przewiduje recesję w Niemczech.

„W 2019 r. antyglobalizm osiąga swój szczyt, a rynek skupia się na kosztach, rynkach krajowych i produkcji oraz na dalszym wykorzystywaniu big data i zmniejszaniu zanieczyszczenia środowiska – czyli na dokładnej odwrotności trendów, które od lat 80. XX wieku stanowią o potędze gospodarczej Niemiec. W efekcie już w III kwartale 2019 r. następuje recesja” – czytamy w pesymistycznym scenariuszu.

Ósma prognoza ma charakter „kosmiczny” i zakłada, że rozbłysk słoneczny klasy X spowoduje chaos i szkody o wartości 2 bln USD.

„W 2019 roku, wraz z rozpoczęciem 25. słonecznego cyklu, Ziemia nie ma szczęścia i burza na słońcu uderza w zachodnią półkulę, powodując awarię większości satelitów znajdujących się po niewłaściwej stronie kuli ziemskiej i olbrzymi chaos w bazującej na GPS infrastrukturze podróżniczo-logistycznej oraz elektroenergetycznej” – snują katastrofalne wizje analitycy.

Dziewiąta prognoza zakłada wprowadzenie globalnego podatku transportowego w obliczu coraz większej paniki w sprawie zmian klimatu, a według dziesiątej MFW i Bank Światowy zapowiadają koniec mierzenia PKB i skupienie się na produktywności.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA