fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Dokąd uciekają chińscy inwestorzy giełdowi?

Bloomberg
Fundusze rynku pieniężnego, inwestujące w mniej ryzykowne krótkoterminowe instrumenty dłużne, w minionym kwartale urosły o 5,4 proc. do 7,7 biliona juanów (1,1 bln dolarów).

Ich konkurenci wyspecjalizowani w obligacjach swoje aktywa zwiększyli o 3,7 proc., natomiast fundusze akcji skurczyły się o 1,3 proc., wskazują dane Asset Management Association of China, do których dotarł Bloomberg.

Po tym jak na skutek kampanii władz przeciwko parabankom w Chinach zmniejszyła się oferta produktów inwestycyjnych status bezpiecznej przystani uzyskały właśnie fundusze rynku pieniężnego. Tam chronią się inwestorzy uciekający z rynku akcji w obawie przed skutkami wojny handlowej.

Mimo że w lipcu chińskie giełdy odbiły się po spadkach, a obligacje korporacyjne zyskały dzięki łagodniejszej polityce banku centralnego, analitycy uważają, że fundusze rynku pieniężnego nadal będą atrakcyjne dla inwestorów indywidualnych.

- Fundusze rynku pieniężnego inwestorom indywidualnym zapewniają wysokie stopy zwrotu skorygowane o poziom ryzyka oraz dobrą płynność – przekonuje Huang Li, analityk Fitch Ratings."

Od 2016 roku aktywa chińskich funduszy rynku pieniężnego podwoiły się i stały się one drugą taką potęgą na świecie, wynika z danych UBS Asset Management. Z kolei ich udział w rynku chińskich funduszy inwestycyjnych wzrósł do 61 proc. Ponad polowa pieniędzy w nich ulokowanych to aktywa inwestorów indywidualnych.

W skali globalnej fundusze rynku pieniężnego mają zaledwie 12-proc. udział, wskazują dane Fitch Ratings.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA