fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Chińskie akcje na łasce zagranicy. Jak nigdy dotąd

Bloomberg
Obecnie inwestorzy zagraniczni mają 10-proc. udział w dziennych obrotach akcjami chińskich spółek, a w przypadku papierów niektórych firm wynosi on nawet 34 proc. w skali miesiąca.

Kontrolują oni 3,4 proc. rynku, którego kapitalizacja sięga 6,5 biliona dolarów. Mają prawie taki sam udział, co krajowe fundusze inwestycyjne., wskazują dane Bloomberga.

Jednocześnie jednak, co niepokoi wielu tamtejszych graczy, zagraniczni inwestorzy w rekordowym tempie pozbywają się chińskich akcji.

„ Ostatnie odpływy zagranicznego kapitału rzutują na nastroje na chińskim rynku", napisał w raporcie Chao Jiang, analityk Haitong Securities. Jego zdaniem zagraniczni inwestorzy mają skłonność do pozbywania się akcji w krótkim terminie, kiedy tanieją walory o statusie globalnym. Ich apetyt na ryzyko, jak podkreśla, wydaje się być uzależniony od tego co dzieje się na innych czołowych rynkach.

Zagraniczny kapitał zaczął odpływać z Chin w końcu marca, zanim zaczęła się wyprzedaż , która zmiotła biliona dolarów. W maju zagraniczni inwestorzy pozbyli się akcji o wartości około 50 miliardów juanów.

MSCI Inc. w końcówce mają zwiększy wagę chińskich spółek notowanych na krajowych giełdach w swoich referencyjnych indeksach, ważnych dla globalnych inwestorów. . Analitycy, jak pisze Bloomberg, spodziewają się, ze dzięki temu do Państwa Środka napłyną dodatkowe miliardy dolarów zagranicznego kapitału.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA