fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Rzeź na giełdach, a fundusz, któremu doradza autor "Czarnego Łabędzia" zarabia

Bloomberg
Ta wąska grupa funduszy podczas rzezi na giełdach akcji osiągnęła oszałamiające stopy zwrotu.

Najpierw marcowymi wynikami pochwalił się fundusz hedgingowy Universa Investments, któremu doradza Nassim Taleb, autor bestsellera „Czarny Łabędź". Ten fundusz mający siedzibę na Florydzie w minionym miesiącu zarobił ponad 3600 proc.

Później karty wyłożył kalifornijski fundusz hedgingowy Long Tail Alpha. W marcu jego stopa zwrotu wyniosła 929 proc. podczas gdy indeks Standard&Poor's500 stracił ponad 12 proc.

Takie przyprawiające o zawrót głowy rezultaty inwestycyjne są możliwe do osiągnięcia, kiedy na rynkach rośnie zmienność i zanika płynność. Wówczas opcje znajdujące się w posiadaniu tych funduszy potężnie zyskują na wartości zabezpieczając inwestorów przed spadkami cen akcji. Jednak, jak zauważa Bloomberg, na takich inwestycjach generalnie traci się pieniądze, kiedy akcje drożeją i zmienność jest niewielka.

„W minionym miesiącu mieliśmy do czynienia z najbardziej niepłynnymi rynkami we wszystkich klasach aktywów w okresie mojej 30-letniej kariery jako inwestora operującego na rynkach instrumentów pochodnych", napisał w liście do inwestorów Vineer Bhansali, który pięć lat temu założył fundusz Long Tail Alpha. Wcześniej pracował w PIMCO.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA