fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

TFI PZU dokupuje akcje Ciechu. Dobra inwestycja czy chęć odzyskania kontroli?

spółka
Skarb Państwa sprzedał akcje producenta sody za 31 zł. Teraz kontrolowany przez państwo fundusz odkupuje je po znacznie wyższej cenie.

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU po raz kolejny zwiększyło zaangażowanie w Ciechu. Obecnie ma już ponad 12 proc. w kapitale chemicznej spółki, należącej do portfela Kulczyk Investments.

Udział funduszu, pośrednio kontrolowanego przez Skarb Państwa, rośnie lawinowo. We wrześniu 2016 r. TFI PZU informowało o przekroczeniu progu 5 proc. w kapitale Ciechu, w styczniu tego roku dokupiło akcji i przekroczyło 10 proc.

Ciech został całkowicie sprywatyzowany w 2014 r. Firma najbogatszego wówczas Polaka – Jana Kulczyka – w wyniku wezwania kupiła akcje producenta sody m.in. od Skarbu Państwa oraz OFE PZU Złota Jesień. Oba podmioty sprzedały wszystkie swoje akcje Ciechu, dzięki czemu Kulczyk Investments mógł przejąć kontrolę nad spółką. Cena w wezwaniu wynosiła 31 zł za akcję. Obecnie papiery spółki są znacznie droższe. 23 lutego – w dniu, kiedy TFI PZU dokonało ostatnich transakcji, kurs Ciechu oscylował między 72,25 a 74,35 zł. Przypomnijmy, że Najwyższa Izba Kontroli uznała, iż resort skarbu dopuścił się niegospodarności podczas prywatyzacji Ciechu, bo sprzedał akcje za tanio. Sprawą zainteresowało się też Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zwolennicy tej prywatyzacji wskazują natomiast, że późniejszy wzrost cen akcji Ciechu to konsekwencja wyjścia ze spółki Skarbu Państwa i wejścia firmy pod skrzydła Jana Kulczyka.

Dlaczego należący do państwowego ubezpieczyciela fundusz zdecydował się teraz na ponowne wejście do Ciechu? – Nie komentujemy inwestycji w poszczególne spółki – taki komunikat otrzymaliśmy od TFI PZU.

Rynek spekuluje natomiast, że Skarb Państwa może przymierzać się do odzyskania kontroli nad jedynym w Polsce producentem sody kalcynowanej, używanej m.in. do produkcji szkła. W grę wchodzić może np. wprowadzenie przedstawiciela do rady nadzorczej Ciechu. Byłoby to możliwe, gdyby TFI PZU miał co najmniej 20 proc. udziałów na walnym zgromadzeniu chemicznej spółki.

Z drugiej strony eksperci przekonują, że zakup akcji Ciechu to dobra inwestycja. DM BDM w ostatniej rekomendacji wycenił je na 82,4 zł. Analitycy wskazują na poprawę perspektyw Ciechu. Wzrost cen węgla i koksu będzie bowiem mniej dotkliwy dla polskiej spółki, niż wcześniej przewidywano. Analitycy wskazują też na dobry popyt na sodę. Według GUS w czwartym kwartale 2016 r. w Polsce produkcja sody zwiększyła się o 22 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Natomiast w styczniu tego roku produkcja wzrosła o kolejne 14 proc.

– Zapowiada się więc mocny wolumen sprzedaży w Sodzie Polska, gdzie Ciech realizuje najwyższą marżę spośród wszystkich fabryk sodowych – zaznacza Krystian Brymora, analityk DM BDM.

Ciech posiada także fabryki w Rumunii i w Niemczech.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA