fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Mała giełda radzi sobie świetnie

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski KS Krzysztof Skłodowski
Nieprawdą jest, że na GPW zarobić się nie da. Wprawdzie WIG w ostatnich kilkunastu miesiącach radzi sobie słabo, ale w tle mamy imponujący rajd na rynku alternatywnym.
Główny indeks NewConnect od początku 2019 r. zyskał prawie 37 proc. Jest najwyżej od marca 2018 r. Co z tego wynika? Wyjście na nowe maksimum to klasyczny sygnał kupna. Jego wymowę wzmacniają dodatkowe argumenty analizy technicznej.
Na NewConnect jest 376 firm. Ich łączna wartość przekracza 10 mld zł. Notowana przez tamtejszy indeks stopa zwrotu w ostatnich miesiącach jest wprawdzie imponująca, ale trzeba pamiętać o specyfice tego rynku.
– Moim zdaniem jest on ciekawą opcją, ale tylko dla inwestorów, którzy są w stanie zaakceptować ryzyko związane z raportowaniem notowanych tam spółek według Polskich Standardów Rachunkowości oraz wyższą zmiennością notowań – komentuje Adrian Kowollik, analityk z East Value Research.
NewConnect zbiera różne opinie. Dzięki niemu kilkaset spółek pozyskało pieniądze na rozwój, a kilkadziesiąt przeskoczyło już na rynek główny GPW. Z drugiej strony nie brak tam przedsiębiorstw, które nadużyły zaufania inwestorów.
– Od dłuższego czasu zarząd i kluczowi decydenci GPW dokładają starań, by rynek ten zmienić na lepsze. Starania te pomimo spowolnienia na polskiej giełdzie, zaczynają skutkować pewną poprawą jakości wprowadzanych podmiotów – podkreśla Marcin Duszyński, prezes Capital One Advisers.
Do wejścia na NewConnect przygotowuje się sporo spółek z sektora gier, którego popularność nie słabnie wśród inwestorów. Zdaniem ekspertów w 2020 r. może też przybywać ofert publicznych akcji do 1 mln euro, przeprowadzanych w formule crowdfundingu udziałowego.
– Dla takich emitentów, o ile będą to podmioty przyzwoite, NewConnect powinien być naturalną konsekwencją emisji publicznej. Pierwszym debiutem na NewConnect w 2020 r., skądinąd udanym dla inwestorów, był przygotowywany przez nas Plantwear, który emisję przeprowadził na platformie crowdconnect.pl, więc może będzie to zwiastun nowego trendu na rynku – zastanawia się Sebastian Huczek, wiceprezes firmy INC.
W piątek na NewConnect pojawi się drugi tegoroczny debiutant. Będzie nim produkujące gry studio Drageus Games.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA