fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Forum w Davos

Rozpoczyna się Davos. Globalizacja 4.0 w centrum uwagi

AFP
Choć w Davos w tym roku nie będzie prezydenta USA, to polityka jego kraju znów stanie się tematem rozmów na Światowym Forum Ekonomicznym. Tak samo jak kondycja gospodarcza Chin i zmiana polityczna w Brazylii.

„Globalizacja 4.0: tworząc nową architekturę w erze czwartej rewolucji przemysłowej" – to główny temat tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Na tę konferencję wybiera się prezydent Andrzej Duda. Rozpocznie swój pobyt od „dnia polskiego", którego częścią będzie zorganizowana przez bank Pekao debata biznesowych partnerów polskich firm. Prezydent Duda spotka się również m.in. z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro, który już jest uznawany za największą gwiazdę tegorocznego Davos, z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Wspólnie z Petro Poroszenką, prezydentem Ukrainy, weźmie udział w panelu poświęconym naszemu regionowi, a także będzie brał udział w panelu dotyczącym relacji transatlantyckich (m.in. z unijną komisarz ds. handlu Cecilią Malmström). Wspólnie z Jaredem Kushnerem, zięciem prezydenta USA, i przedstawicielami władz państw z Bliskiego Wschodu ma uczestniczyć w zamkniętym panelu poświęconym temu regionowi.

Czytaj także: „Polish House”, czyli prezydent jedzie do Davos

– Obecność prezydenta w Davos ma służyć promocji Polski jako konkurencyjnego miejsca do inwestowania, zwłaszcza w obszarze nowych, innowacyjnych technologii oraz do zaprezentowania głównych inicjatyw politycznych Polski na forum międzynarodowym, których podejmujemy się w 2019 r.: zwiększenia wojskowej obecności sojuszniczej w Polsce, pokojowej konferencji bliskowschodniej, inicjatywy Trójmorza, polskich działań w ramach ONZ – mówi Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.

W cieniu Trumpa

Wśród innych prominentnych gości tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego będą m.in.: japoński premier Shinzo Abe, włoski premier Giuseppe Conte, hiszpański szef rządu Pedro Sanchez, belgijski premier Charles Michel, holenderska królowa Maxima oraz szef jej rządu Mark Rutte, brytyjski książę William, nowozelandzka premier Jacinda Ardern, szef rządu Izraela Beniamin Netanjahu, prezydent RPA Cyril Ramaphosa, dyrektor zarządzająca MFW Christine Lagarde i założyciel Microsoftu Bill Gates. W Davos pojawi się też tak jak zwykle wielu przedstawicieli świata biznesowego, akademickiego i kultury. Spośród artystów to m.in. piosenkarz Will.I.Am oraz iluzjonista David Blaine.

Dużą uwagę przyciąga jednak również to, kogo na tegorocznej konferencji w Davos zabraknie. Nie będzie francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona ani brytyjskiej premier Theresy May. Mają oni własne problemy w kraju. Nie pojawi się prezydent USA Donald Trump. Odwołał swój przyjazd z powodu tzw. zamknięcia rządu (paraliżu części administracji federalnej w USA wywołanego sporem o budżet). Z tego samego powodu najprawdopodobniej nie pojawią się w Davos: amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin i sekretarz stanu Mike Pompeo.

– Amerykańskie władze nie potrzebują tego rodzaju forum, by komunikować swoje myśli. W zasadzie byłoby nawet lepiej, gdyby administracja komunikowała je nieco rzadziej niż obecnie. Głównym przegranym z powodu nieobecności USA będzie samo Davos. Trump pokazuje w ten sposób, że to droga impreza, którą miło jest odwiedzić, ale jest ona niepotrzebna rządowi USA. I ma rację – uważa Steven Blitz, główny amerykański ekonomista TS Lombard.

Polityka prezydenta USA będzie z pewnością gorąco dyskutowana. – Głos Donalda Trumpa będzie mocno słyszany w Davos, niezależnie od jego nieobecności. Jedną z najważniejszych rzeczy, których boją się ludzie na całym świecie, jest amerykańsko-chiński konflikt handlowy i kondycja gospodarki globalnej – mówił telewizji CNBC Tom Nides, wiceprezes banku Morgan Stanley.

Bolsonaro gwiazdą

Chińskiej delegacji w Davos ma przewodzić wiceprezydent Wang Qishan. Ma on wygłosić przemówienie, a za kulisami na pewno będzie dopytywany o negocjacje handlowe z USA oraz spowolnienie gospodarcze w Chinach. Do tych dyskusji mogą sprowokować choćby opublikowane w poniedziałek dane gospodarcze. Mówią one, że wzrost chińskiego PKB był w 2018 r. najsłabszy od 1990 r. Zwolnił do 6,6 proc., po zwyżce o 6,8 proc. w 2017 r. W IV kw. 2018 r. wyhamował do 6,4 proc. r./r., co było najgorszym wynikiem od kryzysowego 2009 r.

– Chińska gospodarka powinna jeszcze bardziej osłabnąć, zanim wzrost ustabilizuje się w drugiej połowie roku po zwiększeniu stymulacji gospodarczej – uważa Julian Evans-Pritchard, ekonomista Capital Economics.

Ważnym punktem konferencji w Davos będzie wystąpienie brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro nazywanego „tropikalnym Trumpem". Znany z ciętego języka i prawicowych poglądów przywódca prawdopodobnie opowie inwestorom o wolnorynkowych reformach, które planuje. Z pewnością wzbudzi zainteresowanie.

Polish House zaprasza

Po raz pierwszy podczas Światowego Forum Ekonomicznego powstanie Dom Polski, efekt wspólnych działań państwowych spółek: PZU oraz Banku Pekao. We wtorek jego gościem będzie prezydent Andrzej Duda. Wydarzeniem będzie panel poświęcony Strategic Outlook dla regionu CEE. Dyskusja z udziałem prezydenta Dudy i prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki została zaplanowana na czwartek.

Przez cały czas trwania jednego z najważniejszych spotkań liderów światowego biznesu, w Domu Polskim będą odbywać się debaty, prezentacje i konferencje poświęcone tematyce globalnej i polskiej gospodarki. Prezes Banku Pekao Michał Krupiński jest też liderem dyskusji na temat kondycji Unii Europejskiej, w której udział wezmą przedstawiciele globalnego biznesu oraz politycy (m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz Bruno Le Maire, minister gospodarki i finansów Francji).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA