fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

„Polish House” czyli prezydent jedzie do Davos

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
„Nie mam jednego, głównego przekazu, z jakim jadę na Światowe Forum Ekonomiczne” – mówi Andrzej Duda w przeddzień rozpoczęcia dorocznego spotkania w Davos. Choć z planu oficjalnych spotkań można wywnioskować, że będzie to bezpieczeństwo, w świetle zbliżającej się konferencji bliskowschodniej w Warszawie i planów zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz inwestycje w nowe technologie. I dodaje: „Tak, mam listę projektów gospodarczych, dla których będę szukał wsparcia w trakcie rozmów kuluarowych”.

Ale to wspomniane wcześniej bezpieczeństwo będzie najprawdopodobniej najważniejszym tematem rozmów. Andrzej Duda spotka się z Jensem Stoltenbergiem, Sekretarzem Generalnym NATO, którego ma przekonywać do zacieśniania transatlantyckich więzi i przedstawić stan rozmów dotyczących zwiększenia wojskowego zaangażowania USA w Polsce.

„Decyzja zapadnie w marcu. Ale spodziewam się, że przyjedzie do nas kolejnych kilka tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy będą tu stacjonować w systemie ‘stałej rotacji’. Mamy też nadzieję, że powstanie centrum szkoleniowo – treningowe obsługujące całą Europę oraz baza ze sprzętem” – mówił prezydent przed wyjazdem na forum.

Czy w tym kontekście pomoże nam organizowana w lutym w Warszawie konferencja bliskowschodnia? „Ona pokazuje, że nasze słowa o włączeniu się w budowanie światowego bezpieczeństwa nie są bez pokrycia” – odpowiada Andrzej Duda. W programie wizyty w Davos jest zresztą zamknięta dla szerokiej publiczności dyskusja o Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej. Obok prezydenta wezmą w niej udział Jared Kuschner, doradca prezydenta USA oraz przywódcy państw regionu.

Kwestie relacji transatlantyckich padną również w trakcie panelu ze Stevenem Mnuchinem, sekretarzem skarbu USA, Willburem L. Rossem, sekretarzem handlu USA oraz Cecilią Malmstrom, unijną komisarz ds. handlu. Pozostając przy rozmowach dotyczących relacji międzynarodowych, przyszłość Unii Europejskiej ma być natomiast głównym tematem roboczej kolacji z udziałem między innymi Angeli Merkel.

Davos to jednak przede wszystkim gospodarka i biznes. Pierwszego dnia Światowego Forum Ekonomicznego zostanie otwarty „Polish House” promujący polski biznes i inwestycje, którego organizację wzięły na siebie Bank Pekao SA oraz PZU. „Mam przygotowaną listę projektów gospodarczych, dla których będę szukał wsparcia w trakcie rozmów kuluarowych” – zapowiada Andrzej Duda. Oficjalnie wiadomo już, że prezydent spotka się między innymi z kierownictwem Procter & Gamble, szefem chińskiej Sokon Group, firmy działającej między innymi w branży elektromobilności oraz Josephem „Yossim” Vardiem, uznawanym za współtwórcę izraelskiego rynku start-upów. Tematy rozmów to rozwój inwestycji w Polsce i współpraca w ramach badań i rozwoju nowych technologii.

W kontekście nowych technologii i zatrzymania w Warszawie pod zarzutem szpiegostwa pracownika Huwaei padło – przed wyjazdem prezydenta do Davos – pytanie o polityczne stanowisko dotyczące budowy sieci 5G. „Należy podchodzić z bardzo dużą ostrożnością przy wyborze partnerów technologicznych w budowie sieci 5G w Polsce” – mówił prezydent. A gdyby powstało europejskie konsorcjum, które dostarczyłoby krajom w ramach Unii rozwiązania technologiczne? „Nie miałbym nic przeciwko temu” – odpowiedział Andrzej Duda.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos rozpoczyna się we wtorek, 22 stycznia i potrwa do piątku, 25 stycznia 2019

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA