fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

MFW nie opuści Ukrainy. Nawet w wypadku stanu wojennego

123rf.com
Nawet w wypadku wprowadzenia na Ukrainie stanu wojennego, Międzynarodowy Fundusz Walutowy będzie dalej pomagał krajowi.

„U MFW nie ma formalnego zakazu prawnego współpracy w państwami znajdującymi się w takiej (jak Ukraina-red) sytuacji" - powiedział agencji Unian przedstawiciel MFW, powołując się na oficjalne dokumenty funduszu.

Przypomniał, że instytucja współpracuje z wieloma krajami, na terytorium których mają miejsce konflikty zbrojne. Niedawno na tle incydentów na Morzu Azowskim (zablokowanie przez Rosję Zalewu Kerczeńskiego dla statków ukraińskich płynących na Morze Azowskie), minister finansów Ukrainy Oksana Makarowa oświadczyła, że Kijów realizuje wszystkie ustalenia umowy z MFW. Potrzebne jest to, by wystartował nowy 14-miesięczny program stand-by, zakładający pomoc Ukrainie kwotą 3,9 mld dol.

Główne warunku funduszu to stabilizacja budżetu na 2019 r i podwyżki opłat za gaz dla ludności. W ostatni piątek - 23 listopada Makarowa poinformowała, że warunki zostały spełnione. Rząd w Kijowie wciąż jednak rozmawia z funduszem na temat wysokości podwyżek cen gazu.

MFW ostatecznie zdecyduje o przekazaniu wsparcia, po zatwierdzeniu przez parlament Ukrainy nowego budżetu. Narodowy Bank Ukrainy prognozuje otrzymanie do końca roku pierwszej transzy nowej pomocy w wysokości 1,5-1,9 mld dol..Dzięki nowemu programowi Ukraina może przyciągnąć do 8 mld dol. finansowania od międzynarodowych partnerów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA