Tymczasem według Związku Polskiego Leasingu, branża w Polsce wzrosła w tym czasie o 17,7 proc. W rezultacie zajmujemy w europejskim rankingu szóstą pozycję po Wlk. Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech oraz Szwecji.

- Wysoki wzrost wartości nowych kontraktów leasingowych w większości krajów europejskich, świadczy o wyraźnie wzrostowej tendencji w finansowaniu środków trwałych leasingiem. Podobnie jest w przypadku polskiego rynku leasingu, który od kilku lat wyróżnia się wysoką dynamiką – powiedział Mieczysław Woźniak, wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu i członek zarządu Leaseurope.

Łączna wartość nowych kontraktów leasingowych zawartych na rynku europejskim w I półroczu 2016 roku wyniosła 156,9 mld euro. Szczególnie dobre wyniki odnotowano w segmencie pojazdów (16,9-procentowy wzrost obserwowany w większości krajów europejskich) oraz maszyn i urządzeń przemysłowych, w przypadku których dynamika wyniosła 9,2 proc.. Podobnie jak w Polsce, w strefie spadków pozostaje obszar finansowania nieruchomości (spadek o 8,1 proc.).

W Polsce w pierwszym półroczu firmy leasingowe sfinansowały inwestycje warte 28,1 miliarda złotych. Rozwój polskiego leasingu, który już w roku ubiegłym rósł jak na drożdżach powiększając się w porównaniu do wcześniejszych 12 miesięcy z przeszło 16-procentową dynamiką, zdaje się jeszcze przyspieszać. Według danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL), okres od stycznia do czerwca okazał się lepszy od pierwszego półrocza sprzed roku o 17,7 proc. A to wcale nie koniec wzrostu: według prognoz ZPL, cały 2016 rok ma przynieść branży zwiększenie finansowania w ujęciu rocznym o 21,5 proc.

Na koniec czerwca łączna wartość aktywnego portfela branży przekraczała 97 mld zł. To niewiele mniej od wynoszącej 107 mld zł wartości salda kredytów inwestycyjnych, jakie przedsiębiorcom udzieliły banki. W rezultacie leasing jest jednym z głównych zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji firm i ma coraz większy wpływ na PKB. – Inwestycje współfinansowane przez firmy leasingowe mają 3,14-procentowy udział w tworzeniu polskiego PKB. To więcej niż w pozostałych krajach europejskich – twierdzi Andrzej Krzemiński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL.