Czy S&P widzi dalej niż inni?

Obniżka oceny wiarygodności kredytowej Polski przez Standard & Poor's, nawet jeśli była nieuzasadniona, może mieć poważne konsekwencje.

Aktualizacja: 17.01.2016 20:30 Publikacja: 17.01.2016 20:00

Foto: Rzeczpospolita

Agencja Standard & Poor's w piątek wieczorem obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Polski, czyli tzw. rating. Nowej ocenie BBB+ (to ósmy stopień na 24-stopniowej skali), nadała przy tym tzw. perspektywę negatywną, co oznacza 33-proc. prawdopodobieństwo, że w horyzoncie dwóch lat znów zostanie ona obniżona.

Od 1995 r., gdy trzy najważniejsze agencje ratingowe zaczęły recenzować Polskę, systematycznie nasze oceny wiarygodności kredytowej podwyższały. Obniżka to decyzja bez precedensu. Była tym bardziej zaskakująca, że dotychczasowa ocena Polski u S&P, A- (siódmy stopień), miała tzw. perspektywę pozytywną, co sugerowało, że agencja rozważa jej podwyżkę. Ekonomiści powszechnie oczekiwali, że jeśli uzna ona, że pod rządami PiS wiarygodność kredytowa Polski się pogarsza, w pierwszej kolejności zmieni perspektywę polskiego ratingu na neutralną, a w najgorszym wypadku na negatywną, dając władzom sygnał, że źle ocenia kierunek zmian w polskiej gospodarce.

Pozostało 90% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Finanse
Babciowe jeszcze w tym roku. Ministerstwo zapewnia, że ma środki
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Finanse
Wschodzące gwiazdy audytu według "Rzeczpospolitej"
Finanse
Szanse i wyzwania na horyzoncie
Finanse
Badania w czasach niepewności
Finanse
Audyt ma wiele twarzy