fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Koronawirus uderzy w kredyty

Bloomberg
W lutym jeszcze nie widać było wpływu epidemii kredyty – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Ale analitycy spodziewają się dużego ciosu w kolejnych miesiącach, który odbije się nie tylko na sprzedaży, ale i spłacalności kredytów.

- W lutowej sprzedaży kredytów nie widać jeszcze skutków koronawirusa. Będzie on widoczny w kolejnych miesiącach. Obawiam się, że będzie bardzo negatywny – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

W lutym wartość nowych kredytów mieszkaniowych wyniosła 5,67 mld zł, czyli urosła rok do roku aż o 29 proc. Banki udzieliły łącznie 19,8 tys. tych kredytów, co stanowi wzrost o 17,7 proc. Przez dwa miesiące tego roku udzielono hipotek na 11 mld zł, o 26,7 proc. więcej niż rok wcześniej, w ujęciu liczbowym to 38,5 tys. kredytów, co przyniosło 16,2 proc. wzrost.

- Obecnie mamy czarnego łabędzia – pandemię koronawirusa, który może bardzo negatywnie wpłynąć na rynek kredytów mieszkaniowych. Zmniejszenie popytu wskutek niepewności co do długoterminowego wpływu na gospodarkę oraz ograniczenia w instytucjach kredytowych w związku z pracą zdalną części pracowników, które mogą wydłużyć proces udzielania kredytu mieszkaniowego, mogą ograniczyć liczbę udzielanych kredytów – dodaje prof. Rogowski.

Wskaźnik spłacalności hipotek nieco się poprawił w lutym. To się jednak może zmienić, - Jedynym istotnym zagrożeniem, które mogłoby wpłynąć na wzrost poziomu szkodowości kredytów mieszkaniowych, a tym samym na wzrost poziomu ryzyka kredytowego, jest obecna sytuacja wynikająca z pandemii koronawirusa – dodaje analityk BIK.

Sprzedaż kredytów konsumpcyjnych w lutym wzrosła przez rok tylko o 0,4 proc., do 6,86 mld zł. Udzielono 543,8 tys. kredytów, o 4,9 proc. więcej niż rok temu. Przez dwa miesiące sprzedaż spadła o 0,8 proc., do 13,4 mld zł, udzielono w tym czasie 1,09 mln kredytów o 1,0 proc. więcej. Średnia wartość udzielonego kredytu konsumpcyjnego w lutym wyniosła 12,619 zł i jest niższa o 4,3 proc. niż rok temu.

Także jakość portfela kredytów konsumpcyjnych poprawiła się nieco w lutym. - Obecnie może pojawić się nowe duże ryzyko dla portfela kredytów konsumpcyjnych. Jest nim epidemia koronawirusa i jej negatywny wpływ na gospodarkę. Spowolnienie, a wręcz możliwy kryzys gospodarczy przy długotrwałym występowaniu obecnej sytuacji, spowoduje ograniczenie działalności gospodarczej, a tym samym wzrost bezrobocia oraz spadek dochodów gospodarstw domowych. W mojej opinii szczególnie dotknięte będą osoby świadczące usługi dla ludności, wolne zawody oraz freelancerzy – wyjaśnia główny analityk BIK.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA