fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Koronawirus umacnia dolara. Jest najdroższy od października

AdobeStock
Kurs dolara sięgnął we wtorek po południu 3,95 zł, czyli najwyższego poziomu od października. Przez ostatni miesiąc dolar zyskał wobec złotego ponad 3 proc. a od początku roku umocnił się o 4 proc.

Dolar zyskuje między innymi jako waluta z tzw. bezpiecznej przystani, a jego zwyżki napędzane są obawami przed skutkami epidemii koronawirusa dla gospodarki globalnej. Amerykańska waluta umacnia się nie tylko wobec walut z rynków wschodzących takich jak złoty. Przez ostatni miesiąc dolar zyskał 2,5 proc. wobec euro, a od początku roku 3,5 proc. We wtorek płacono za 1 euro 1,08 dolara – najmniej od blisko trzech lat.

Mamy cały „koktajl” czynników wspierających teraz dolara. Wśród nich są pozytywne nastroje wobec amerykańskiego rynku akcji oraz oczekiwania, że wpływ wirusa będzie stosunkowo mniejszy w USA. Rynek wycenia już również zwycięstwo prezydenta Trumpa w listopadowych wyborach i to, że w bliskim terminie Fed nie będzie ciął stóp procentowych – twierdzi Win Thin, strateg z Brown Brothers Harriman.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA