fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Sajid Javid pokieruje brytyjskimi finansami

Sajid Javid
AFP
Boris Johnson, nowy brytyjski premier, po raz pierwszy przewodniczył obradom rządu. Skompletował swój gabinet głównie ze zwolenników brexitu. Kanclerzem skarbu, czyli ministrem finansów, został w nim jednak Sajid Javid, który w 2016 r. opowiadał się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE.

Javid to syn imigrantów z Pakistanu, i pierwszy w historii muzułmanin kierujący brytyjskim resortem finansów. Jest jednak niepraktykujący i ma żonę chrześcijankę. W parlamencie zasiada od 2010 r. i był m.in. ministrem spraw wewnętrznych, ministrem budownictwa i ministrem kultury. Przed rozpoczęciem kariery politycznej pracował w bankowości inwestycyjnej m.in. w Chase Manhattan Banku i w Deutsche Banku. Analitycy spodziewają się, że jako kanclerz skarbu będzie luzował politykę fiskalną, by pobudzić gospodarkę przed brexitem. Wcześniej domagał się m.in. utworzenia wartego 100 mld funtów funduszu na modernizację infrastruktury i opiewającego na 50 mld funtów funduszu budownictwa mieszkaniowego.

Andrea Leadsom została ministrem ds. biznesu, energetyki i strategii przemysłowej. W poprzednich konserwatywnych rządach była m.in. ministrem środowiska, a wcześniej robiła karierę w branży finansowej. Była m.in. dyrektorem w banku Barclays. Mocno opowiadała się za brexitem.

Ministrem ds. handlu międzynarodowego została Elizabeth Truss, wcześniej m.in. minister sprawiedliwości, minister środowiska i pracownica koncernu paliwowego Shell. Jest znana jako zwolenniczka cięć podatków i regulacji.

Ministrem ds. brexitu został Stephen Barclay. Pełnił tę funkcję również w rządzie Theresy May od listopada 2018 r. Irytował Brukselę mówiąc, że umowa o warunkach brexitu jest martwa. Chce przyspieszyć przygotowania na wypadek twardego brexitu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA