Reklama
Rozwiń

Elektroniczny pieniądz popłynie w Polsce

Jedna ze spółek Billona, polsko-brytyjskiego fintechu, jako pierwsza w naszym kraju otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności w charakterze krajowej instytucji pieniądza elektronicznego.

Aktualizacja: 24.04.2019 12:44 Publikacja: 24.04.2019 08:59

Wojciech Kostrzewa, prezes Billon Group

Wojciech Kostrzewa, prezes Billon Group

Foto: materiały prasowe

Dzięki temu Billon będzie mógł świadczyć szereg usług płatniczych, takich jak prowadzenie rachunku pieniądza elektronicznego, wydawanie instrumentów płatniczych, dokonywanie transakcji czy wymiana walut. Licencja uprawnia firmę także do wydawania pieniądza elektronicznego, którego wartość jest taka sama, jak gotówki i pieniędzy na rachunku bankowym. 

Pieniądz elektroniczny nie jest kryptowalutą, lecz cyfrową alternatywą dla tradycyjnej bankowości elektronicznej. Umożliwia użytkownikom przechowywanie pieniędzy na urządzeniu osobistym i dokonywanie nimi transakcji płatniczych. Dla KNF pieniądzem elektronicznym nie były popularne w Unii Europejskiej karty pre-paid, operujące w rzeczywistości pieniędzmi zapisanymi na serwerach bankowych. Nadzór stał na stanowisku, że pieniądz elektroniczny musi być przechowywany bezpośrednio na instrumentach użytkowników, czyli np. na kartach, telefonach czy tabletach. Takie wymaganie spełnia technologia rozproszonego rejestru (blockchain) opracowana przez Billon, gdzie pieniądze są przechowywane na aplikacjach użytkowników, poza kontrolą jakichkolwiek pośredników.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora