Amerykańscy naukowcy: Dywidenda to złudzenie

Tak twierdzi wielu ekonomistów zajmujących się zagadnieniami finansowymi. Przekonują, że wypłaty z zysku to podstęp sprokurowany przez spółki, by stworzyć iluzję prawdziwego pieniądza. Z badania University of Chicago i Boston College, do którego dotarł Bloomberg, wynika, że niemal wszyscy dają się na to nabrać.

Aktualizacja: 13.12.2017 11:54 Publikacja: 13.12.2017 11:48

Amerykańscy naukowcy: Dywidenda to złudzenie

Foto: 123RF

Weźmy pod lupę akcje kosztujące 100 dolarów, na które przypada po 10 dolarów dywidendy. Ich kurs jest korygowany do 90 dolarów. To tak, jak gdyby właściciel nie dostał nic i sprzedał 10 proc. swoich akcji na rynku. Różnica jest taka sama. 

Tymczasem perspektywa wypłaty dywidendy skłania inwestorów do kosztownych zachowań. Kupują takie walory w górę windując ich kursy i obniżając spodziewaną stopę zwrotu.

W okresie niskich stóp procentowych i słabej koniunktury na giełdach, kiedy popyt na dywidendy jest szczególnie duży, oczekiwane stopy dywidendy są o 2-4 proc. niższe aniżeli w innych warunkach, wskazuje badanie naukowców z obu amerykańskich uczelni.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Finanse
Trump przypuścił nowy atak na Powella. Prezydent znalazł sposób na pozbycie się szefa Fed?
Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama