Wenecja 2015: Zabójstwo premiera

Icchak Rabin. Izraelski polityk, szef rządu w latach 1972-74 i 1992-95. Zwolennik pokojowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, w 1994 roku nagrodzony – razem z Szimonem Peresem i Jasserem Arafatem – Pokojową Nagrodą Nobla.

Aktualizacja: 07.09.2015 20:22 Publikacja: 07.09.2015 20:02

Wenecja 2015: Zabójstwo premiera

Foto: AFP

Barbara Hollender z Wenecji

Zastrzelony podzcas wiecu w Tel Avivie 4 listopada przez Jigala Amira, zwolennika prawicy uznającej Rabina za zdrajcę.

W pierwszej scenie filmu dziennikarka pyta Szimona Peresa czy gdyby Rabin żył byłaby większa szansa na pokój, lub przynajmniej stabiliację na Bliskim Wschodzie. „Tak” - odpowiada bez wahania Peres.

Amos Gitai zrobił niezwykle ciekawy dwuipółgodzinny inscenizowany dokument, który zaczyna się od sceny zabójstwa Rabina. Słyszymy strzał, widzimy zamieszanie, zakrwawioną koszulę premiera w samochodzie jadącym do szpitala. Próby reanimacji i wreszcie komunikat, który powtarzają wszystkie stacje telewizyjne: „Icchak Rabin nie żyje”. Gitai skupia się na pracy komisji śledczej (Szamgar Commission), która działała między 19 listopada 1995 a 28 marca 1996 roku. Na podstawie stenogramów odtworzył na ekranie zeznania świadków: policjantów, członków rządowej ochrony, przypadkowych świadków. Chwilami jest to bardzo dramatyczny materiał, obnażający ogromne zaniedbania. W newralgicznym czasie nie przestrzegano bowiem podstawowych przepisów i środków bezpieczeństwa.

Ale przewodniczący Szamgar Commission wie, że ustalenia komisji nie są w tym przypadku najważniejsze. I Gitai też nie zrobił swojego filmu po to, by kogokolwiek oskarżać o zaniedbania. „Rabin, ostatni dzień” to mocny dokument o podzielonym kraju, o podsycaniu nienawiści przez polityków i duchownych, o agresji, która schodzi w dół, ogarnia społeczeństwo.

— Chciałem pokazać, co doprowadziło do zabójstwa Rabina — mówi reżyser. — Minęło od tamtej pory dwadzieścia lat. Sny o pokoju prysnęły. Ale ludzie, którzy sprawili, że do tego morderstwa doszło, są stale wokół. Niektórzy zajmują wysokie stanowiska w rządzie. A przemoc i nietolerancja, które narastają to choroba, która może zniszczyć izraelską demokrację.

Ten film, opowiadający o tragedii Izraela, jest ostrzeżeniem dla świata. Dla każdego miejsca, gdzie podsycana jest nienawiść i gdzie różnice społeczne przybierają formę nie dyskusji, lecz podziałów i pełnych agresji konfliktów.

Barbara Hollender z Wenecji

Zastrzelony podzcas wiecu w Tel Avivie 4 listopada przez Jigala Amira, zwolennika prawicy uznającej Rabina za zdrajcę.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
Laureaci Oscarów, Andrzej Seweryn, reżyserka castingów do filmów Ridleya Scotta – znamy pełne składy jury konkursów Mastercard OFF CAMERA 2024!
Film
Patrick Wilson odbierze nagrodę „Pod Prąd” i osobiście powita gości Mastercard OFF CAMERA
Film
Nominacje do Nagrody Female Voice 2024 Mastercard OFF CAMERA dla kobiet świata filmu!
Film
Script Fiesta 2024: Damian Kocur z nagrodą za najlepszy scenariusz
Film
Zmarła Mira Haviarova