fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Chrzest Polski sfilmowany

Sceny fabularyzowane obrazują kilka kluczowych momentów historycznych
materiały prasowe
„Krzyż i korona” to fabularyzowany film dokumentalny w reżyserii Zdzisława Cozaca. opowiadający o początkach państwa polskiego. Premiera będzie miała miejsce 16 kwietnia o godz. 21.00 w TVP Historia oraz w TVP1 – 18 kwietnia o godz. 22.05.

Dlaczego Mieszko I przyjął chrzest, co mógł na tym zyskać, a co stracić? Kiedy i gdzie ochrzczono naszego pierwszego historycznego władcę? Czy Mieszko rzeczywiście zwalczał skutecznie starą wiarę i zabiegał o chrystianizację swych poddanych?

Film w barwny sposób przybliża odpowiedzi na te pytania. Przedstawia najnowszy stan wiedzy o chrzcie Mieszka I i chrystianizacji państwa pierwszych Piastów, oraz jego szerszy kontekst – od czasów przedchrześcijańskich do koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 r.

Krótkie wypowiedzi naukowców przeplatają się z barwnymi inscenizacjami przedstawianych wydarzeń i animacjami odkrywanych przez archeologów obiektów. W filmie występują znani historycy i archeolodzy, którzy prezentują swoje hipotezy i obalają utrwalone w popularnym obiegu mity, związane z wprowadzaniem przez Piastów nowej wiary.

Sceny fabularyzowane obrazują przybycie Dobrawy do Mieszka, bitwę piastowskiego księcia z Wieletami, chrzest Mieszka, zaprowadzenie chrześcijaństwa według obrazu Jana Matejki, niszczenie pogańskich „bałwanów", spotkanie Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III w Gnieźnie w 1000 r. Film zamyka scena koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 r., która potwierdzała wysoką rangę wczesnopiastowskiej Polski w chrześcijańskiej Europie.

—pap, Nauka w Polsce

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA