fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Nie żyje Irena Laskowska. Aktorka "Ostatniego dnia lata"

Irena Laskowska i Jan Machulski, "Ostatni dzień lata", 1958, reż. Tadeusz Konwicki.
materiały prasowe
W wieku 94 lat zmarła Irena Laskowska, znakomita aktorka teatralna i filmowa. W historii polskiego filmu zapisała się przede wszystkim rolą w debiucie reżyserskim Tadeusza Konwickiego - "Ostatnim dniu lata".

Irena Laskowska zadebiutowała w filmie "Stalowe serca" z 1948 roku, ale dopiero dekadę później zabłysnęła w kameralnym dramacie "Ostatni dzień lata", w którym jej partnerem był 30-letni wówczas Jan Machulski.

Scenariusz do filmu napisał Tadeusz Konwicki i był to również jego reżyserski debiut. Jak przyznał po latach, do sięgnięcia po kamerę zainspirowała go właśnie Irena Laskowska - prywatnie żona jego przyjaciela, grafika i pisarza Mieczysława Piotrowskiego.

Piękna blondynka o posągowej urodzie grała wówczas niemal wyłącznie w teatrach, w sztukach czasów socrealizmu. To ze względu na nią Konwicki zdecydował się reżyserować film, który stał się pierwszym autorskim obrazem w powojennej Polsce i ważną próbą znalezienia nowego języka przekazu filmowego.

W 2011 roku w konkursie na najlepszy film o miłości Laskowska i nieżyjący już wówczas Jan Machulski (zmarł w 2008 roku) byli nominowani do Złotych Kaczek w kategorii "Najlepszy film o miłości".

Po sukcesie "Ostatniego dnia lata" Laskowska zagrała m.in. w "Krzyżakach" - księżnę Aleksandrę, w kolejnym filmie Konwickiego "Salto" z 1965 roku, gdzie jako wróżka Cecylia wystąpiła u boku Zbigniewa Cybulskiego i Wojciecha Siemiona.

Źródło: Interia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA