fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

Synthos robi krok w stronę małego atomu

Grupa Synthos chce, by polskie prawo dotyczące energetyki jądrowej umożliwiało budowę małych reaktorów atomowych
Bloomberg
Polski rząd stawia na duże bloki jądrowe, ale prywatna spółka chemiczna chce zbudować mały reaktor i rozpoczyna w tej sprawie dialog z regulatorem.

Synthos Green Energy zgłosił się do Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) o opinię co do oczekiwanego przez regulatora zakresu informacji na temat technologii, którą zamierza wykorzystać przy budowie małego reaktora modułowego (tzw. SMR). Pismo przygotował wraz z partnerami – fińskim Fortum Power and Heat Oy, amerykańskim operatorem elektrowni atomowych Exelon Generation oraz dostawcą technologii GE Hitachi Nuclear. – To pierwszy krok. Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia procesu regulacyjnego wspólnie z PAA – zapewnia Rafał Kasprów, prezes Synthos Green Energy.

Należąca do Michała Sołowowa grupa Synthos już na początku 2019 r. rozpoczęła rozmowy z GE Hitachi w sprawie małego reaktora. Jesienią zeszłego roku firmy podpisały porozumienie o współpracy, które następnie było rozwijane i uszczegóławiane. Reaktory o mocy elektrycznej 300 MW i cieplnej 870 MW mogłyby zasilać fabryki i miejskie sieci ciepłownicze.

Tymczasem polski rząd stawia na duże bloki jądrowe. Nowa wersja programu polskiej energetyki jądrowej przewiduje budowę jednostek o mocy powyżej 1 000 MW, a pierwsza z nich ma ruszyć w 2033 r. Program wskazuje jednocześnie, że małe reaktory znajdują się dopiero w fazie rozwojowej, a ich wdrożenia komercyjnego można oczekiwać ok. 2040 r. „Do chwili obecnej nie zawarto jeszcze żadnych kontraktów na budowę, brak jest też pełnej dokumentacji projektowej i dokumentacji realizacyjnej (projekty budowlane) mogącej być przedmiotem weryfikacji" – czytamy w dokumencie. Można więc wnioskować, że ewentualnym rozwojem małych reaktorów w Polsce będą zainteresowani wyłącznie prywatni inwestorzy. – Wierzymy, że w polskim programie energetyki jądrowej jest miejsce dla rozwoju i rozmieszczenia zarówno SMR-ów, jak i dużych elektrowni jądrowych. Produkcja czystej, taniej i niezawodnej energii z elektrowni jądrowych przyniesie znaczące korzyści w zakresie realizacji celów związanych ze zmianami klimatycznymi i bezpieczeństwem energetycznym zarówno dla rządu, jak i przemysłu – stwierdził Ralph Hunter, dyrektor zarządzający Exelon Nuclear Partners.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA