Nadchodzi czas prosumentów

Pakiet regulacji ustanawiający status prosumenta oraz ulgę w podatku VAT na usługi instalacyjne dotyczące fotowoltaiki zapowiedziała w Kielcach Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Publikacja: 04.03.2019 21:00

W Kielcach podkreślano, że w walce ze smogiem chodzi nie tylko o powietrze, ale i o rozwój gospodark

W Kielcach podkreślano, że w walce ze smogiem chodzi nie tylko o powietrze, ale i o rozwój gospodarki

Foto: materiały prasowe

O jakości powietrza w Polsce i o tym, jak w praktyce walczyć ze smogiem, rozmawiali uczestnicy Kongresu Ekologii Powietrza Antysmog, który odbył się w Kielcach.

Podczas spotkania odbyły się debaty i prezentacje samorządowców, spotkania przedstawicieli biznesu, warsztaty i konkursy edukacyjne dla dzieci i młodzieży ze szkół w regionie oraz spotkanie władz miasta z mieszkańcami Kielc.

Rewolucja fotowoltaiczna

– Za dwa tygodnie na zespole międzyresortowym przedstawimy pakiet regulacji, który pozwoli ustanowić status prosumenta, czyli kogoś, kto kupuje energię i jednocześnie ją produkuje. I rozszerzyć ten status z mieszkańca na jednostkę samorządu terytorialnego, ale także na małego i średniego przedsiębiorcę – zapowiedziała podczas otwarcia kongresu Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

– Dzięki temu taki przedsiębiorca czy podmiot samorządu – MOPS, szkoła, szpital – instalując fotowoltaikę na dachu uzyska w szybkim tempie status prosumenta. Wyprodukowaną energię będzie miał dla siebie, więc nie będzie jej musiał kupować z sieci, a po drugie – nadmiar energii będzie mógł oddać do sieci i w ten sposób uzyskać dodatkowe źródło przychodu bądź też obniżyć cenę energii, którą będzie musiał kupić wtedy, kiedy słońce nie będzie świecić – mówiła Jadwiga Emilewicz.

Minister zapowiedziała także ulgę w VAT na instalacje. – Już nie tylko kupimy z ulgą panele, ale także wszelkie usługi związane z ich zainstalowaniem będą objęte obniżoną stawką VAT – powiedziała.

Programowi będą towarzyszyć instrumenty kredytowe gwarantowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

– Całość tego programu i wszystkie zmiany regulacyjne chcemy przedstawić jeszcze przed sezonem budowlanym, aby w kwietniu i maju w Polsce naprawdę zaczęła się rewolucja fotowoltaiczna – podkreśliła minister.

Wskazała, że wdrażany jest program „Czyste powietrze", dotyczący finansowania termomodernizacji domów, wymiany starych okien i źródeł ciepła oraz program dla najbardziej zanieczyszczonych miast liczących do 100 tys. mieszkańców, w którym rząd wspólnie z samorządami zamierza „w 100 proc. wesprzeć termomodernizację domów jednorodzinnych osób dotkniętych problemem ubóstwa energetycznego". Podkreśliła, że ten program jest dla rządu priorytetowy, m.in. dlatego, że na liście 50 miast w Europie z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia, aż 31 to miasta w Polsce.

Zmiany w gospodarce

Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki zwracając się do uczestników kongresu wskazał, że „będziecie, państwo, tu dziś ze sobą rozmawiać, robić biznesy związane z walką ze smogiem" i podkreślił, że w tej walce „nie chodzi tylko o czyste powietrze, ale i o rozwój polskiej gospodarki".

– Jesteśmy w okresie bezprecedensowo szerokich programów społecznych. Padły ostatnio kolejne zapowiedzi, jeżeli chodzi o wsparcie rodzin, jeżeli chodzi o obniżanie podatków – mówił wicepremier. – Otóż chyba dzisiaj jest rzeczą dla wszystkich oczywistą, że te programy społeczne na dłuższą metę, w perspektywie wielu lat, będą mogły być utrzymane i rozwijane tylko pod warunkiem, że zmienimy charakter polskiej gospodarki, że postawimy na innowacyjność, na nowoczesne technologie, na walkę ze smogiem.

– W przypadku smogu stało się podobnie jak z wieloma innymi rzeczami. Impuls do walki z nim wyszedł od organizacji pozarządowych, które alarmowały społeczeństwo oraz władze rządowe i samorządowe. Należy im się za to szacunek – mówił Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce. – Wygramy walkę ze smogiem, jeśli przebudujemy świadomość społeczną, a tę, jak wiemy, zmienia się najtrudniej. Dlatego bardzo ważnym elementem kongresu był blok edukacyjny dla dzieci.

– Mam nadzieję na konkretne działania i na to, że na kolejnym kongresie będziemy mogli się pochwalić osiągnięciami, a nie tylko zapowiedziami tego, co chcemy zrobić, ile kotłów wymienić. To są nasze wyzwania – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Organizatorami kongresu były Urząd Miasta Kielce i Targi Kielce. Patronat medialny objęła „Rzeczpospolita". Kongres towarzyszył targom EKOTECH i ENEX

O jakości powietrza w Polsce i o tym, jak w praktyce walczyć ze smogiem, rozmawiali uczestnicy Kongresu Ekologii Powietrza Antysmog, który odbył się w Kielcach.

Podczas spotkania odbyły się debaty i prezentacje samorządowców, spotkania przedstawicieli biznesu, warsztaty i konkursy edukacyjne dla dzieci i młodzieży ze szkół w regionie oraz spotkanie władz miasta z mieszkańcami Kielc.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił