Reklama
Rozwiń

Czy polskie sądy mogą przyspieszyć ratowanie klimatu?

Rządzący swoim brakiem działań skazują społeczność lokalną i globalną, jak również mnie, na życie w niestabilnych warunkach klimatycznych, a ostatecznie na życie pozbawione szczęścia, korzystania ze środowiska naturalnego, życia bez stresu, martwienia się o dach nad głową. Po prostu życia w stabilności – mówi Maya Ozbayoglu, 17-letnia aktywistka klimatyczna, jedna z pięciu osób, które pozwały Skarb Państwa za bezczynność w sprawie kryzysu klimatycznego.

Aktualizacja: 24.06.2021 12:05 Publikacja: 24.06.2021 11:58

Czy polskie sądy mogą przyspieszyć ratowanie klimatu?

Foto: materiały prasowe/Greenpeace

puo

Pozywający chcą, by Polska osiągnęła neutralność klimatyczną do 2043 roku, zredukowała emisję dwutlenku węgla do 2030 roku o co najmniej 60 proc. oraz nie przekraczała budżetu węglowego, jaki pozostał Polsce w światowych emisjach. – Próbujemy udowodnić, że to my jesteśmy poszkodowani za brak aktywności rządzących, rząd pozbawia nas praw osobistych, prawa do życia w stabilnym klimacie – tłumaczy rozmówczyni Michała Płocińskiego.

– Nie ma dnia, w którym nie myślę o kryzysie klimatycznym, podchodzę do tego bardzo emocjonalnie. Rząd swoim działaniem pozbawia mnie spokoju, młodości i życia pełnią – dodaje.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek
Materiał Partnera
Oszukują i rozdają nagrody. Tego (na pewno!) nie wiesz o storczykach