fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

11 tysięcy naukowców mówi o "niewyobrażalnym cierpieniu"

AFP
Ludzkość stoi w obliczu "niewyobrażalnego cierpienia", jeśli nie rozwiąże problemu zmian klimatycznych, które zagrażają życiu na Ziemi - ostrzegło 11 tysięcy naukowców z całego świata

W oświadczeniu opublikowanym w magazynie BioScience badacze zauważyli, że 40 lat temu naukowcy z 50 państw na pierwszej Światowej Konferencji Klimatycznej "zgodzili się, że alarmujące trendy spowodowały, że pilnie potrzebne jest działanie".

Mimo powtarzających się ostrzeżeń oraz coraz większej liczbie dowodów, emisje gazów cieplarnianych odpowiedzialne za globalne ocieplenie "wciąż szybko rosną, a ich wpływ na klimat Ziemi jest coraz bardziej szkodliwy".

"Aby uniknąć niewyobrażalnego cierpienia, potrzebny jest ogromny wzrost zakresu wysiłków na rzecz ochrony naszej biosfery" - twierdzą naukowcy.

Rosnąca liczba ludzi, ich potrzeby i działania przyczyniły się do powstania problemu, początkowo w krajach rozwiniętych, a obecnie w skali globalnej.

Spalanie paliw kopalnych dla celów energetycznych i przemysłowych, zanikanie lasów, intensyfikacja rolnictwa i wzrost pogłowia zwierząt gospodarskich zostały wymienione jako główne czynniki powodujące zmiany klimatu.

Znaki ostrzegawcze migały na czerwono od prawie trzech dekad, a mimo to, "z nielicznymi wyjątkami, generalnie prowadzimy działania bez zmian".

Naukowcy proponują szereg rozwiązań, które mają zmienić postępujące zmiany. Są to m.in. zmniejszenie zużycia paliw kopalnych, ograniczenie wycinki lasów, przejście na dietę opartą o produkty roślinne, spadek konsumpcji oraz ustabilizowanie wzrostu populacji.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA