fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Extinction Rebellion blokuje Londyn

AFP
Tysiące aktywistów zadeklarowało udział w rozpoczynającej się blokadzie najważniejszych ulic Londynu. Organizuje je grupa Extinction Rebellion, która domaga się natychmiastowych działań w obronie klimatu.

Demonstranci koczowali przez całą noc, by o 11 zablokować pięć najbardziej ruchliwych miejsc w brytyjskiej stolicy -  Marble Arch, Oxford Circus, Waterloo Bridge, Parliament Square i Piccadilly Circus.

Blokady drogowe będą kontynuowane przez całą dobę w każdym miejscu przez co najmniej tydzień, a być może dłużej, w proteście przypominającym obóz Occupy London pod katedrą św. Pawła w latach 2011-12.

Przez ponad pół roku, od października 2011 do czerwca 2012 domagano się tam sprawiedliwości społecznej i demokracji. Był to ruch wspierający podobną okupację Wall Street w Nowym Jorku.

Demonstracje są częścią globalnej kampanii zorganizowanej przez brytyjską grupę obrońców klimatu Extinction Rebellion, która obejmuje protesty w 80 miastach w 33 krajach w najbliższych dniach.

Działania Extinction Rebellion wspiera wielu naukowców i osób publicznych, wśród nich były arcybiskup Canterbury Rowan Williams.

W liście do premier Theresy May organizatorzy żądają zredukowania emisji dwutlenku węgla do zera do 2025 r. i  powołania zgromadzenia obywatelskiego w celu opracowania planu działania w sytuacjach nadzwyczajnych, podobnego do tego, który funkcjonował podczas drugiej wojny światowej.

Członkowie Extinction Rebellion ostrzegają, że w nadchodzących tygodniach będą eskalować żądania, jeśli rząd nie podejmie konkretnych działań.

Uczestnicy blokady zostali ostrzeżeni przez organizatorów, że jest ona przejawem nieposłuszeństwa obywatelskiego i muszą się liczyć z możliwością aresztowania. 

Organizatorzy umożliwili zasięgnięcie porady prawnej każdemu chętnemu do udziału w blokadzie. Poprosili też, by powstrzymano się od używania narkotyków i alkoholu oraz o traktowanie z szacunkiem przechodniów i środowiska.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA